Ile znaczy dzisiaj muzyka?

Kategorie Materiały dodatkowe
Od wielu lat człowiekowi bez przerwy towarzyszy jakaś muzyka, tak naprawdę obecna jest ona na każdym kroku. Dziś muzyka pełni przede wszystkim rolę rozrywkową, ale dawniej miała także spore znaczenie religijne.

Gra na klawesynie

Autor: Brian Holland
Źródło: http://www.flickr.com
Przez wiele lat ludzie dopracowywali instrumenty muzyczne, wymyślali podstawy teoretyczne aranżacji utworów muzycznych i notacji nutowej. Rozwinęły się trzy główne grupy instrumentów, czyli dęte,perkusyjne i strunowe.

Każda z tych rodzin do wytwarzania muzyki wykorzystywała inne zjawiska, we wszystkich zostało opracowanych sporo różnych odmian, różniących się rozmiarem i techniką grania. W grupie instrumentów strunowych niezwykle popularne stały się gitary, skrzypce, oraz pianina i fortepiany. Wielu światowej sławy kompozytorów decydowało się na te właśnie rodzaje instrumentów i tworzyło na nie wielkie arcydzieła.

Tak samo niebanalne treści odnoszące się do objaśnianej problematyki znajdziesz tutaj – sprawdź więcej w tym omówieniu. Przeanalizujesz omawianą sprawę od innej strony.

Ale przez lata powstawały instrumenty mniej popularne, a które mają tak samo ładny i niespotykany dźwięk. Przykładowo klawesyny (zobacz ceny sklepów internetowych na jednej stronie: popularne klawesyny), które już od 15 wieku są znane w naszym kraju, mają one niezwykle ciekawe możliwości brzmieniowe, ale ich popularność jest daleka od pianin albo fortepianów.

Ostatnie lata to ogromne rozpowszechnienie elektroniki, która wkroczyła we wszystkie dziedziny życia. Nie ominęło to również muzyki, i dziś coraz częściej w miejsce klasycznych instrumentów muzycy wolą kupić ich cyfrowy odpowiednik. Niewątpliwie ogromne znaczenie ma tu cena, przykładowo klawesyny elektroniczne będą wielokrotnie tańsze od swych pierwowzorów zrobionych przed wielu laty. Oczywiście na koncertach i występach raczej się używa klasycznych instrumentów, ale do ćwiczeń i prób w domu elektroniczne modele w zupełności będą wystarczać. Ogromną popularność zyskały także w ostatnich czasach keyboardy (zacznij naukę gry na najlepszym sprzęcie: instrumenty klawiszowe keyboardy). Niewielkie wymiary i ogromne możliwości uzyskiwania najróżniejszych dźwięków spowodowały, że dzisiaj większość zespołów muzycznych taki sprzęt użytkuje. Zaprojektowanie keyboardów sprawiło również, że muzyka z klawiszowych instrumentów mogła trafić do wielu domów, już za kilkaset złotych można kupić dobrej jakości instrument, na którym można ćwiczyć w domowym zaciszu. Dzisiaj rosnąca liczba muzyków używa z powodzeniem klawiatury midi, jakie oferują jeszcze większe możliwości w komponowaniu muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *