Czym jest statystyczna analiza danych oraz w jakim miejscu mogłaby być ona spożytkowana?

Kategorie Ciekawostki
Czy pamiętasz, iż w bieżącym życiu bardzo często osadzamy się na statystyce, wręcz jeśli nie zdajemy sobie z takiego faktu sprawy? Zwyczajnie zakładamy, iż jeśli czyjeś dziecko nie najlepiej się uczy, to potencjalnie, czyli statystycznie rzecz ujmując, może posiadać problemy ze zdaniem do następnej klasy.
Podobnie, gdyż również statystycznie, jeśli widzimy na nieboskłonie ciemniejsze chmury, to najprawdopodobniej zjawi się burza.

fizjoterapeuta

Autor: Nick Webb
Źródło: http://www.flickr.com
Wszakże to okazują się być dowody niemalże oczywiste, a statystyka to nauka o wiele bardziej bogata. Stosuje się ją zresztą w wielu innych naukach (przykładowo w fizyce lub naukach ekonomicznych) oraz czasami jest tak rozbudowana, że jej wykorzystanie oraz skomplikowana terminologia spowodowała stworzenie zupełnie innych dziedzin edukacji. Co to wszakże jest tak naprawdę wspomniana statystyka? Otóż jest to nauka, jaka opiera się najpierw na zebraniu jak najwyższej ilości kompetentnych informacji, potem przeprowadzana jest statystyczna analiza danych, aby pozwoliła ona na właściwą ich interpretację oraz zapoznanie kompetentnych rezultatów.
A gdzie wykorzystywana jest wspomniana statystyczna analiza danych? W rzeczywiście wielu sytuacjach, wszakże niekoniecznie jej wyniki przekazywane okazują się być natychmiast do ogólnej wiadomości. Dlaczego? Nie powinny zostać one tajne, po prostu normalnemu człowiekowi okazują się być one nieprzydatne. Przykładowo medyczne laboratoria mogłyby potrzebować wyników uzyskanych za pomocą matematycznej oceny danych do oceny ilości ludzi posiadających określoną grupę krwi.

Dla typowego obywatela może to być po prostu ciekawostka, z kolei dla ludzi nauki ważny składnik, jaki mógłby przyczynić się wręcz do ratowania ludzkiego życia.