Jak wyselekcjonować idealną placówkę wychowawczą dla trzylatka?

Kategorie Nasze dziecko
Wybierając placówkę dla naszego smyka, z reguły kierujemy się względami praktycznymi (na przykład odległość od domku) oraz edukacyjnymi (zależy nam, by maluch miał rytmikę etc).
Lecz ważniejsze będzie to, aby przedszkole było dla trzylatka przyjaznym miejscem.

W jaki sposób je zidentyfikować? Czterolatek przede wszystkim musi się czuć bezpiecznie. To jego kluczowa emocjonalna potrzeba, jaką zaspokajają rodziciele oraz krewni. Stąd ich obecność w czasie przedszkolnej adaptacji jest niezbędna. Przystosowanie jest to proces, w którym dziecko stopniowo obdarza ufnością nowe miejsce jak też osoby. Śmielszym brzdącom wystarczą czasami dwa dni, by poczuć się pewnie. Pozostałe czasem dopiero po paru tygodniach zdolne będą do rozstania, a i to tylko na chwilę.
Zaproszenia ręcznie wycinane - Paper Flower Art, Bogna Trętko

Autor: Weselni Paparazzi
Źródło: abcslubu.pl
W wielu przedszkolach aranżuje się cykliczne spotkania dla czterolatków a także ich rodzicieli. Uczestnicząc w zajęciach, maluchy poznają nowiutkie miejsce i obowiązujące w nim zasady. Czterolatek wymaga czasu, by zrozumieć obyczaje grupowego życia. Powinien wiedzieć, o co trzeba się spytać przedszkolanki, jak wyglądają obiadki, jak porządkuje się zabawki. W okresie adaptacji może się tego przyuczyć. Gdy owe spotkania nie starczą, ażeby nasze dziecko zadomowiło się w nowym miejscu, rodzice powinni mieć warunki ażeby towarzyszyć mu po rozpoczęciu roku szkolnego. Nasze dziecko powinno zdecydować, czy, co jak też jak wiele je. Nie wolno go nagabywać ani nakłaniać.

Przedszkole musi mu zapewnić ciągły dostęp do wody. Maluch wymaga zdrowej Diety, jednak nic na siłę. Żywienie kogoś mimo woli jest pogwałcaniem jego nietykalności cielesnej.