Domowe jedzenie wg babcinych receptur jest najwspanialsze

Kategorie Ciekawostki,Nasze dziecko
Mówi się, że tekst dobrze jest rozpocząć od żartu albo od refleksji. Moje najwcześniejsze wspomnienie nie będzie dotyczyło autora jako maluszka, ponieważ w tym wieku niestety ma się jeszcze problemy z zapamiętywaniem.

Tak więc, chociaż strasznie mi żal, nie jest to wspominanie wrażeń z użytkowania pierwszego zestawu do butelek czy nawet soczku pitego z dobre termoopakowania.

Jeżeli masz ochotę pogłębić swą znajomość rzeczy, to przestudiuj najnowszy artykuł (https://scootive.pl/ubrania/longsleevy). W nim umieściliśmy precyzyjne i interesujące informacje.

Mam w pamięci za to doskonale smak domowego masła…

Moja babcia Helena miała zwyczaj wytwarzać własnoręcznie tenże rarytas. Obyczaj ten nie był jakąś fanaberią. Moja babunia funkcjonowała w świecie innym niż obecny teraźniejszy. Dawniej handel detaliczny nie był tak dobrze zorganizowany jak w tej chwili dlatego ludzie w dużej mierze nie miały wyjścia i musiały poradzić sobie same.

Każdego wieczora siadała na fotelu lub też latem w ogrodzie po czym energicznie ubijała śmietankę do czasu aż zrobiło się z niej masło. Naczyniem w którym to robiła była maślniczka. Później z masełka babcia formowała tzw. osełkę czy też przekładała masełko do garnka glinianego. Teraz gdy mamy do dyspozycji lodówki, chłodziarki czy też termoopakowania nie byłoby większego problemu z ochłodzeniem albo przechowaniem masełka ale w czasach gdy babunia była młoda wpuszczano taki garnek z masełkiem w głąb studni albo wynoszono do piwnic ewentualnie do tzw. „sklepu” (była to piwnica wykopana w ziemi). Po wydobyciu gotowego masełka w maśniczce pozostawał doskonały napój (tak zwana maślanka). Myślę, że obecnie mieszkaniec miasta mógłby mieć wielkie problemy z wyrobem takiegoż masła przede wszystkim z powodu dość trudnego dostępu do niepasteryzowanej śmietanki, jak i długiego czasu wytwarzania własnej produkcji masełka.

Po zrobieniu masła wyjęciu go i ochłodzeniu, koniecznością było wymycie urządzenia do ręcznego wytwarzania masła. A do tego świetnie nadają się zestawy do butelek najlepsze. Wówczas do pracy przystępował wnuczek. To naszym z bratem obowiązkiem było wyczyszczenie wszystkich elementów naczynia.

Jeśli ten artykuł wydaje Ci się ekscytujący, sprawdź informację (http://fundacjaagnieszka.pl/blog/komu-mozna-przekazac-1-procent-podatku.html) przedstawiającą podobny temat. Najprawdopodobniej ona także Cię zainteresuje.

Rzecz jasna nie za każdym razem to czyniliśmy, a tylko wówczas gdy babunia była w dobrym humorze i było więcej czasu a my byliśmy bardzo grzeczni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *