Kupno rasowego psa większość osób traktuje bardzo poważnie. Zwłaszcza dlatego, że jest to duży wydatek. Stąd też rasowy pies nierzadko jest czymś więcej niż tylko przyjacielem swojego właściciela. Drogi pies, podobnie drogi samochód potwierdza life style swojego właściciela.

Oprócz tego liczy się również cel, który przyświeca kupującemu. Jeżeli poszukujesz dobrego psa – stróża do wolno stojącego domu, pies Tibetan Mastiff idealnie spełni swoje zadanie. Są to psy raczej mało popularne w naszym kraju, mają jednak swoich fanów. Mastify są często kupowane przez osoby, mieszkające poza miastem, gdyż są to duże, dosyć kudłate psy, które poniekąd powinny spędzać większość czasu na zewnątrz. Ostatecznie są to psy zaliczane do grupy molosów w typie górskim i ich prymarnym przeznaczeniem było przede wszystkim pilnowanie domu i zaganianie zwierząt domowych.Jak można się domyśleć po nazwie, rasa wywodzi się z centralnej Azji, choć nie jest pewne do końca, czy dokładnie z Tybetu.Tybetany zostały sprowadzone do Europy w drugiej połowie XIX wieku, gdy na ojczystych terenach groziło im wyginięcie. Rasa przetrwała dzięki Brytyjczykom, którzy jako pierwsi rozchodowali Mastify.

Mastif tybetański

Autor: lgrvv
Źródło: http://www.flickr.com

Dziś to bardzo cenna rasa hodowlana. Żywy temperament, raczej spokojne usposobienie, jednak bardzo posesywny – oto typowy mastif tybetański Szczeniaki w młodym wieku bywają bardzo uparte. Przyszły właściciel powinien zatem być cierpliwym i przeczekać kłopotliwy okres. Bardzo znacząca kwestia to właściwe wychowanie psa. Mastify Tybetańskie nie potrzebują jednak długoterminowej tresury. Z czasem same nabywają ogłady. Są raczej opanowane i rozważne. Jednak, gdy psy są na swoim terytorium mogą wykazać się agresją w stosunku do obcych. Są one bardzo wrażliwe na tym punkcie. Osobniki żyjące w Tybecie były wychowywane na stróżów gospodarstwa domowego. Ich obowiązkiem było donośne sygnalizowanie zagrożenia. Taki sposób bycia wynikał ze swoistych warunków geograficznych, a także społecznych. Tybetańskie wioski były dość słabo zaludnione, zaś poszczególne domostwa znacznie daleko od siebie.

Niedużo sąsiadów oznacza ryzyko rabunku. Mastify miały więc skutecznie strzec dobytku i alarmować, gdy w gospodarstwie pojawił się intruz. Dobrze wiedzieć jeszcze przez podjęciem decyzji o kupnie Mastifa, jakie zachowania leżą w jego naturze. Lecz oczywiście mieć na uwadze, że najistotniejsze jest właściwe wychowanie psa. Warunkiem udanego kontaktu z Tybetanem jest wiedza i pełna aprobata jego charakteru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *