Druk – wynalazek, który zmienił świat

Kategorie Ciekawostki
Niecałe siedemset lat upłynęło, odkąd Johannes Gutenberg postawił pierwszą drukarnię na świecie. To niebywałe, jak ten wynalazek zrewolucjonizował świat. Od chwili, gdy moguncki rzemieślnik wymyślił drukowanie papieru, należy liczyć brzask ery nowożytnej. Przyspieszenie powielania pisma dało podstawę do ekspansji europejskiej kultury.

Epson Stylus SX130

Autor: Epson
Źródło: Epson

Bez druku w Europie nie rozprzestrzeniłaby się reformacja. A współcześnie? Zwróćcie uwagę np. na promocję – drukowanie ulotek (Wybierz usługi: ) to dziś podstawa. Możecie sobie wyimaginować wielkie hale, w których tysiące ludzi mozolnie powiela kolejne kawałki papieru? Tą drogą przed wynalazkiem czcionki ruchomej tworzono literaturę. A |drukowanie kalendarzy? Wszystko oddzielnie rysować, co za męczarnia.

Przed chwilą, w której pomysłowy Niemiec opracował druk, w zasadzie mało kto umiał czytać i pisać. Wytwory literackie były rzadkim towarem. To brało się z kluczowego prawidła handlu. Jeśli coś jest kosztowne w produkcji, bo jest czasochłonne i potrzebuje sporej liczby zatrudnionych, to cena produktu finalnego będzie wysoka. A w średniowieczu rozwarstwienie społeczne było rzecz jasna ogromne. Tomy miała więc garstka ludzi, a jeszcze mniej umiało je zrozumieć.

Centrami kultury były monastyry, w których zakonnicy powoli przepisywali opasłe księgi, przeważnie egzemplarze Biblii. Rozpowszechnienie posiadania Nowego i Starego Testamentu po wymyśleniu druku stało się najważniejszym paliwem przemian kulturowych i wyznaniowych. A teraz pomyślcie, jak jest współcześnie. Wielka rzeczą mieszkańców ma w domu tomy poezji, notesy, notatniki, albumy. A słowo tworzone przez prasy drukarskie jest dziś uporczywie zastępowane przez technikę masowego cyber przekazu .

Jednakże to jeszcze nie upadek ery druku. Zakłady drukarskie okazują się ciągle niezbędne. Dzięki temu istnieje prasa. To też oczywiście najpopularniejsze narzędzie w marketingu. Druk ulotek, plakatów, ogłoszeń napędza globalną ekonomię od 50 lat. Znalezienie odpowiedniej drukarni jest proste. Wystarczy wejść do internetu, włączyć Google (zobacz pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach internetowych) i wstawić frazę „druk nazwa miejscowości” (np. „druk Kraków”) i dokonać wyboru z mrowia widocznych możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *