Poligrafia – rodzaje drukowania

Kategorie Ciekawostki
W dzisiejszej poligrafii należy wyróżnić dwa elementarne rodzaje wydruku:- drukowanie mechaniczne – nazywane analogowym,- drukowanie elektroniczne – określane jako druk cyfrowy.Oba rodzaje druku są często stosowane i w zależności od oczekiwań można preferować wybraną technikę.

Drukowanie mechaniczne obejmuje

drukarnia speed

Źródło: http://drukarniaspeed.pl/

cztery różne techniki:- wydruk płaski,- wydruk wklęsły,- drukowanie wypukłe,- sitodruk.

Wszystkie wymienione formy łączy konieczność wykonania form drukowych, za pomocą których przenoszona jest farba drukarska na płaszczyznę.

{Przykładem drukowania płaskiego jest druk offsetowy. Drukowanie w tej technice polega na transfarby – (kliknij jeger.pl/pl/398-farby-do-drewna)waniu farby z formy drukowej na podłoże dzięki właściwościom fizyczno-chemicznym elementów drukujących oraz niedrukujących formy drukowej. Elementy niedrukujące posiadają niską adhezję wobec czego nie przenoszą farby. Farba wykorzystywana w druku transportowana jest na podłoże z elementów drukujących przy pomocy cylindra offsetowego. W tym przypadku uzyskać można najcieńszą warstwę farby na nośniku.Wśród maszyn offsetowych wymienić można dwa rodzaje maszyn: arkuszowe i zwojowe.

W technice druku wklęsłego forma drukowa posiada elementy drukujące umieszczone niżej niż elementy niedrukujące. Farba drukowa jest nakładana na formę drukarską później za pomocą specjalnego noża – rakla – jest ona oddzielana od elementów niedrukujących a następnie przenoszona bezpośrednio na podłoże. Wśród sposobów druku wklęsłego można wymienić : – rotograwiurę (droga technika , wykorzystywana głównie do zleceń wysokonakładowych, druku barwnych ilustracji czy wyrobów dekoracyjnych),- starodruk (technika stosowana przy wytwarzania papierów wartościowych oraz banknotów),- tampodruk (używany do nadruku na nieregularnych powierzchniach , np. breloków.

Druk wypukły charakteryzuje się tym, że elementy drukujące w formie drukowej są zlokalizowane wyżej niż elementy niedrukujące. Farba jest nakładana wyłącznie na elementy drukujące po czym transportowana jest na podłoże. W druku wypukłym wyróżnia się :- typografię – technika popularna w latach 60-tych; dzisiaj mało popularna,- fleksografia – technika wykorzystywana głównie do druku opakowań.

Sitodruk to forma druku, wykorzystująca formę drukarską w postaci siatki z otworami, z których część oczek jest zasłonięta (miejsca niedrukujące). Przez otwory niezakryte farba jest przeciskana za pomocą rakla i transportowana na podłoże. Sitodruk jest formą bardzo prostą, w zasadzie bez ograniczeń formatowych. Głównie wykorzystywany jest w przypadku wydruku małych nakładów.

Źródło: Drukarnia Speed

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *