Wszystko, co powinno się wiedzieć o ogumieniu do samochodów

Kategorie Transport i przemysłowe aktualności
Nabycie właściwych opon to tylko pozornie łatwa sprawa. Dziś na rynku jest tak bogata oferta produktów, że bardzo trudno dokonać najlepszego wyboru.

Oprócz tego trzeba wiedzieć, jakie kryteria należy uwzględnić podczas zakupów. Żeby rozjaśnić nieco tę kwestię, proponujemy poznać najistotniejsze kryteria wyboru opon do auta osobowego.Pierwsze pytanie brzmi, skąd zasadniczo wiedzieć, że potrzebujemy nowych opon.

BMW

Autor: tomx992
Źródło: http://www.sxc.hu

Obecnie wiele modeli opon posiada specjalny wskaźnik zużycia bieżnika. Gdy na całej szerokości bieżnika będzie widoczny lity pas gumy, to znaczy, że powinniśmy koniecznie wymienić ogumienie. Takie ułatwienie mają produkty marki Dębica oraz Barum. Jeżeli naszym starym oponom brakuje wskaźnika, w takiej sytuacji możemy zrobić prosty test. Wystarczy nam do tego dwugroszówka. Gdy widzimy całą koronę, to trzeba odwiedzić najbliższy sklep z oponami.Kolejna sprawa to, czy nowe opony muszą mieć taki sam rozmiar jak poprzednie. Niestety wiele kierowców nie ma świadomości, że właściwie dobrane opony to gwarancja bezpieczeństwa. Nierzadko mają miejsce sytuacje, gdy właściciele samochodów, próbują zaoszczędzić i kupują używany towar. W takim wypadku może się zdarzyć, że zakpimy opony w złym rozmiarze. Mieć na uwadze, że nie powinno się zakładać opon mniejszych niż te, w które samochód został został wyposażony w fabryce .

Kiedy wymienimy już opony, koniecznie trzeba mieć na uwadze fakt, że opony powinny być właściwie wyważone. Źle wyważone opony wywołują wibracje, które są bardzo męczące dla kierowcy. Z pewnością każdemu kierowcy pojazdu zależy na tym, żeby jazda odbywała się w jak najbezpieczniejszych warunkach.Dobrze opony waży się po pierwszym założeniu na felgę. Przyczyną wibracji bywają także problemy mechaniczne lub nieprawidłowo ustawiona zbieżność kół.Na koniec warto sprawdzić prawidłowe ciśnienie. Jest to najważniejszy czynnik, który wpływa na żywotność ogumienia. Stąd też specjaliści zalecają, aby napełniać opony tylko taką ilością powietrza, jaką nakazuje producent konkretnego modelu pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *