Co jest teraz modne w ogrodzie?

Kategorie Poznaj
Najnowsze trendy w projektowaniu miejsc zieleni wyznaczają inspiracje ekologiczne. Bardzo modna staje się naturalność i swoboda w ogrodach, a projektanci twierdzą, że im mniejsza ingerencja w rośliny, tym bardziej interesujący rezultat osiągniemy. Naturalny ogród nie powinien stanowić kopii natury, a dawać wrażenie obcowania z nią.

Jeśli większość czasu spędzamy w dużym mieście i odczuwamy brak tlenu, który produkują rośliny, założenie ogrodu, będzie opcją idealną. Najlepiej zacząć od wpisania w wyszukiwarkę usług, których szukamy i miasta, np. „projektowanie ogrodów” albo „zakładanie ogrodów”.

Funkia

Autor: SleepingBear
Źródło: http://www.flickr.com/photos/sleepingbear/259327812/

Najnowsze tendencje w projektowaniu ogrodów rekomendują styl ekologiczny – ogród ma powstawać w zgodzie z naturą. Obok naturalnych, często dzikich roślin, popularnością cieszą się takie materiały, jak kamień i drewno. Rezygnujemy natomiast ze wszystkiego, co sztuczne, czyli z plastiku lub szkła. Dzika roślinność robi obecnie zawrotną karierę. Osoby projektujące ogrody używają jej często w połączeniu z eterycznymi i delikatnymi trawami ozdobnymi, lub sadzą samodzielnie, naśladując naturę np. pośród kamieni. Rabatki kwiatowe zyskują dzięki temu bardzo naturalny wygląd, przypominając dzikie łąki. Projektanci, nie stronią od zakładania warzywników, rabat ziołowych, winnic, czy piwniczek w skarpach. Ważne miejsce zajmują kompostownik i sad. Coraz częściej tworzy się zielone miejsca przyjazne również dla zwierząt. W tym celu należy powiesić w ogródkach budki lęgowe i karmniki dla ptaków. Stosujemy również nowe przyjazne dla środowiska materiały, używamy baterii solarnych i dbamy o bioróżnorodność.

Obok naturalnej roślinności, w nowoczesnych ogrodach, nie rzadko pojawia się element wody. Przyciągające wzrok kaskady, strumyki, oczka wodne oraz stawy, wspaniale prezentują się z ozdobnymi gatunkami traw. Woda relaksująco szemra, malowniczo odbijając w swoim lustrze piękne pejzaże. Oczka wodne są najczęściej faliste, ozdobione kamieniami. Odchodzimy od geometrycznych układów, które wymagałyby wzmożonej pracy, wszystko ma wyglądać jak wykreowane przez naturę. Jeśli zatem pragniemy sprawić sobie łąkę w środku miasta lub posiadamy już ogród, który wymaga renowacji, najlepiej udajmy się po pomoc do ekspertów. W tym celu możemy skorzystać z potęgi internetu, wpisując w wyszukiwarkę odpowiednie wyrazy, np. „projekty ogrodów”.
Źródło: http://www.art-area.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *