Wybór opon samochodowych jest prawie zawsze przez kierowców traktowany mało poważnie, kupują oni opony nienowe, ze startym bieżnikiem, nierzadko nie nadające się do jazdy. Opony takie nie odprowadzając łatwo wody, bez problemu wpadają w poślizg, nie trzymają auta na jezdni.

opona

Źródło: http://www.flickr.com
Ogumienie pojazdu jest jednak bardzo ważną partią gwarantującą komfort kierującemu i jego pasażerom. Warto zwrócić szczególną uwagę przy selekcji należytych opon nie tylko do każdego pojazdu, ale także do pory roku, w jakiej chcemy jeździć. Przykładowo przy aucie o małych gabarytach zakupimy opony 175 65 r14, w przeciwieństwie do auta kombi, gdzie włożyć można opony 215 65 16.  

Każdy z opisanych wielkości będzie dobrze działał w innym typie pojazdów. Przy założeniu małych opon do dużego samochodu nie tylko zwiększamy ryzyko spowodowania wypadku, ale także ograniczamy przyjemność jazdy. W przeciwnym przypadku, kiedy włożymy opony duże do niedużego pojazdu, może się okazać, że w ogóle jazda jest niemożliwa, ponieważ opony blokują się o nadkola, ścierają i uniemożliwiają jakikolwiek ruch kierownicą. Poza oczywistą kwestią wielkości opon, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na ich jakość. Niedawno na rynku pojawiły się opony nalewane, czyli rekonstruowane. Proces ten polega na nałożeniu nowego  bieżnika na stare starte już opony, dzięki czemu mają możliwość one jeszcze pojeździć kilka sezonów. Kierowcy często kupują tego typu ogumienie, ponieważ jest ono około połowę tańsze od lepszych jakościowo opon. Takie rozwiązanie jednak niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo. Kupując opony nalewane często nie zdajemy sobie sprawy, że są one gorszej jakości, mogą w skrajnych przypadkach i przy wysokich temperaturach nagrzanego  od słońca asfaltu rozkleić się i spowodować poważną kolizję. Niestety za nowe i jakościowe ogumienie trzeba wydać kilkakrotność ceny opon nalewanych, przez co rozwiązanie budżetowe  jest bardzo popularne, zwłaszcza wśród kierowców mających  auta starszej daty. Samochody, które są już stare traktują kierowcy za niewarte inwestowania w nie. Takie auta nie będą poruszać się po jezdniach już niedługo. Korzystniej jest więc kupić opony, które sprawdzi się jedynie w najbliższym czasie, kiedy auto wciąż porusza się jako tako bezproblemowo i nie należy nic naprawiać. Inną sprawą jest wybór  ogumienia w zależności od pory roku, o tym jednak opowiemy w następnym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *