Chryzantemy Chryzantema – piękna ozdoba domowego ogrodu i wnętrz

Kategorie Poznaj
Chryzantemy to królowe nazywane są często królowymi jesieni. Wielu z nas te prześliczne sezonowe kwiaty niefortunnie kojarzą się z tradycyjną dekoracją nagrobków na Święto Zmarłych. Przez to skojarzenie z tego powodu chryzantemy nieczęsto używa się do dekoracji wnętrz, bukietów ślubnych czy bukietów okazyjnych. W kulturze wschodu jednak jej znaczenie jest diametralnie inne.

chryzantemy

Źródło: chryzantemy

O miłości, prawdzie i zakochaniu…
Pierw szeroki wybór – chryzantemy.plzeroki wybór – można wyczytać w zapiskach Konfucjusza powstałych ok. 500 lat p.n.e. W dzisiejszych czasach rozróżnia się ok.

Czy ta problematyka przyciągnęła Twoją uwagę? Jeśli tak, to oprócz tego poza tym zobacz ofertę nasiona outdoor, która odnosi się do omawianej kwestii, więc na pewno także Cię zainteresuje.

50 gatunków tych kwiatów, z których większość z nich rośnie dziko w Chinach, Japonii, Korei i Mongolii. Chryzantema złocista o szesnastu płatkach jest herbem japońskich cesarzy. W Japonii obmywano się rosą z płatków tych pięknych kwiatów wierząc, że zabieg ten przyczyni się do dobrego zdrowia jak również długowieczności. Czerwone chryzantemy, podobnie jak róże, są symbolem miłości, białe symbolizują prawdę, a te w kolorze żółtym zakochania.

Chryzantema – królowa jesieni w domowym ogrodzie
Jeśli znamy już inne znaczenie tych wspaniałych kwiatów, dobrze jest zaplanować im godne miejsce w ogrodzie lub na działce. Kiedy wszystko wokół szarzeje i przekwita, chryzantemy stają się prawdziwymi królowymi schyłku roku. Czas zakwitania określa się od drugiej części sierpnia do pierwszych przymrozków. Wśród odmian najchętniej kupowanych, wyjątkowa wydaje się być chryzantema wielokwiatowa.

chryzantemy cięte

Źródło: chryzantemy.pl

Jej kwiaty doskonale znoszą przymrozki do -5 stopni C. Chodź jej system korzeniowy jest płytki nie wymaga wyjątkowej ochrony i osłony przed mrozem. Wysokość krzewu wielokwiatowego może wynieść od 50 do 150 cm. Najlepiej jest wybrać dla niej stanowiska półcieniste i glebę kwaśną lub obojętną. Krzew prezentuje się wspaniale także w roli tła dla mniejszych roślin dekoracyjnych.
Uwaga: Zestawienia zieleni piękne przez cały rok warto dobierać z roślin o różnych wielkościach i okresach kwitnienia. Wówczas będzie ona zmieniała się wraz z porami roku.

Chryzantemy, rosnące w Polsce nie są wymagające. Można je sadzić od wiosny do początku lata. By rozkrzewić młodą roślinkę, trzeba kilkukrotnie uszczknąć jej niezdrewniałe wierzchołki pędów. Zabieg ten jednocześnie opóźnia okres zakwitania. Aby roślina nie zdziczała, chryzantemy warto przesadzać co 3-4 lata na nowe stanowisko. Można to robić nawet podczas kwitnienia. Przekwitnięte pędy warto pozostawić na zimę, a zeschłe kępy usunąć dopiero gdy nadejdzie wiosna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *