W jaki sposób radzić sobie z chorobami roślin, wywołanymi przez grzyby- rady dla działkowców i przydomowych ogrodników.

Kategorie Poznaj
Rośliny i grzyby to istoty, które bardzo często żyją w ścisłej symbiozie. Rośliny, dzięki współdziałaniu, mają korzystniejszy dostęp do wody i soli mineralnych w niej zawartych- grzyby stanowią niejako przedłużenie systemu korzeniowego roślin. Biorą oprócz tego substancje wyrabiane przez same grzyby. One zaś korzystają z glukozy, której same nie umieją wyprodukować, a rośliny tak- dzięki fotosyntezie.

choroby roślin

Źródło: pl.wikipedia.org

Często grzyby nawet wyspecjalizowały się we współdziałaniu z pewnymi rodzajami roślin. Wiedzieć o tym mogą w szczególności grzybiarze, bo w wypadku roślin leśnych mikoryza ,bo tak nazywa się taki rodzaj symbiozy, opisanej w dodatku po raz pierwszy przez polaka, botanika Franciszka Kamieńskiego pod koniec XIX wieku, to zjawisko wprost powszechne. I, dzięki tej wiedzy, grzybiarze wiedzą, że żeby odnaleźć maślaki, powinni szukać ich w pobliżu sosny, koźlaków w bezpośrednim sąsiedztwie brzóz, borowików natomiast tak, gdzie rośnie sosna, buk, dąb czy grab. Wydawałoby się, ze układ ten jest idealny. I rzeczywiście jest, w przypadku niektórych roślin nawet niezbędny, by przeżyć. Jednak bywa i tak, co w tym wypadku kojarzą działkowcy czy sadownicy, że grzyb na roślinie może oznaczać chorobę. Różnie to z nimi bywa- pewne rośliny szpecą, inne osłabiają, ale i zabijają. W przypadku przydomowego ogrodu, czy ogrodu działkowego, śmierć rośliny nie będzie wiązać się z jakimiś wielkimi stratami, aczkolwiek w przypadku upraw zbóż, czy w sporym sadzie, atak choroby wywołanej niepożądanym gościem, jakim jest grzyb, może oznaczać znaczne, mierzalne, finansowe straty. Co zatem można zrobić, by się przed tym zabezpieczyć?

Istnieją różne preparaty, naturalne, oraz chemiczne, mające na celu ochronę roślin przed chorobotwórczymi grzybami.

Jeżeli uważasz, że niniejszy temat jest godny zainteresowania, to bez zwłoki wejdź na ten odnośnik i zobacz udostępniony (https://hondamaszyny.pl/kosiarki-spalinowe-honda/) materiał – on także Cię zaciekawi.

Te najskuteczniejsze posiadają wiele atestów. W przypadku, gdy mamy do czynienia z grzybem w naszym przydomowym ogrodzie, czy na działce, powinniśmy sięgnąć po przetestowany produkt, jak Topsin. Głównie ze względu na jego skuteczność i wszechstronność. Wspomoże walkę z grzybami i pleśniami na zbożach, roślinach sadowniczych, jak jabłoń, grusza, brzoskwinia, czereśnia, czy śliwa, ale także na agreście, truskawce, czy porzeczce.

Zwróć uwagę na szczegóły w linku (https://ogrodymaskulanis.pl/), odnajdziesz tam jeszcze bardziej szczegółowe dane, które z pewnością także będą dla Ciebie godne uwagi.

Jest też efektywny w przypadku warzyw, czy roślin ozdobnych. Wystarczy roztwór 0,1 % Topsin z wodą, aby zarówno prewencyjnie zapobiegać, a także walczyć z już rozprzestrzeniającym się grzybem. A wszystko w służbie naszego pięknego ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *