Jak poprawnie założyć zielony trawnik – wybieramy nasiona

Kategorie Poznaj
Zanim przyjdzie wiosna dobrze jest zrobić plan prac porządkowych i nasadzeń. A może warto wnieść większe zmiany w aranżacji ogrodu przydomowego lub działki? Na pewno znalazło by się kilka rzeczy, które można by było zaplanować lepiej.

Ogród – miejsce praktyczne i przyjemne

trawa

Autor: Jack Pre
Źródło: http://www.flickr.com

zbliżająca się wiosna to wymarzony pretekst do zmian. Jeśli do tej pory wśród gęstej flory nie powstało żadne miejsce na grilla oraz meble ogrodowe na garden party, fajnie było by wyznaczyć taki zakątek. Powinna się tam znaleźć powierzchnia gruntu do utwardzenia – kostką ażurową lub kreda nawozowa luzem płytami chodnikowymi, natomiast na pozostałej części wysiać piękny trawnik.Wyznaczony fragment terenu działki albo ogrodu, w pierwszym kroku trzeba glebę przekopać i pozbawić chwastów. Środki chwastobójcze do tych czynności nie są polecane. Maja one agresywny skład i mogą wyczyścić glebę nie tylko chwastów, ale i mnóstwa cennych składników. Może stać się tak, że zabieg chemicznego usuwania chwastów spowoduje, że nic nie przyjmie się na gruncie przez bardzo długi czas – nawet dłużej niż jeden sezon. Ziemię przekopuje się na „sztych”, czyli głębokość szpadla. W następnej kolejności trzeba wyjąć wszystkie kłącza, korzenie i rozłogi chwastów. Jeśli ziemia nie jest żyzna i piaszczysta, wówczas w kolejnym kroku trzeba ją wymieszać z 10-15 cm warstwą kompostową. Dla przyszłego trawnika ważną rolę spełnia kwasowość podłoża. Powinien on wynosić od 5,5 do 6.5 pH. Jeśli jest kwasowe, należy wymieszać je z dolomitem lub kredą. Dodatkowo grunt pod trawnik warto nawieźć nawozem sezonowym. Na koniec ziemię można zwałować i podlać. Po kilku dniach umiarkowanej pogody będzie ona już gotowa do wysiewu.

Czym kierować się przy wyborze mieszanki nasion traw?
Nasiona traw wybieramy pod względem przyszłej funkcji trawnika oraz ekspozycji terenu na słońce.

Masz ochotę przeczytać inne tego rodzaju bogate w informacje materiały? Jeśli tak, to zobacz ofertę na witrynie (tuchoinki.pl/), która bez cienia wątpliwości posiada wartościowe dane!

Inna mieszanka będzie dobrze rosła w całkowitym cieniu, inna w mocno wyeksponowanym na słońce, inna dobrze zniesie częste deptanie, a jeszcze inna okazale zaprezentuje się jako dekoracyjny kobierzec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *