Tradycyjne ręcznie robione pisanki nadal w modzie

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Nie tak dawno mieliśmy Boże Narodzenie , a już dziś niektóre gospodynie domowe rozmyślają o następnych wielkich świętach, a mianowicie o Wielkanocy.

Wielkanoc to dla chrześcijan największe i najradośniejsze święto w ciągu roku. Obchodzone jest dla upamiętnienia męki pańskiej i rezurekcji Jezusa w 3 dniu. Czas Wielkanocy jest ruchomy, wypada niezmiennie w trzecią niedzielę po początkowej pełni księżyca. Od czasu tej pełni zależnych jest wiele innych katolickich świat ruchomych.

pisanki z wzorami

Autor: Antony Stanley
Źródło: http://www.flickr.com
W tym roku święta wielkiej nocy nadejdą nader wcześnie, bo już trzydziestego pierwszego marca. Nie ma w tym nic niezwykłego, że wiele gospodyń domowych już zawraca sobie głowy przygotowaniem do świat. W końcu zgodnie z tradycją, na święta powinna zjechać się całą rodzina.

W polskiej tradycji Wielkanoc to święto radości oraz pogody ducha która jest obecna przy zmartwychwstaniu. Symbolem takiego nowego istnienia jest bez wątpienia jajko. Tak, jak żaden z nas nie wyobraża sobie bożego narodzenia bez karpia, tak i w Święta wielkanocne śniadanie nie może obyć się bez pisanek. Jak co roku przystroimy stół rzeżuchą, na jakiej ułożymy pisanki wielkanocne (pomysły na pisanki wielkanocne na i święconkę.

wielkanocne pisanki

Autor: Preciosa Ornela
Źródło: http://www.flickr.com

Nasi rodacy maja wywodząca się sprzed kilkuset lat tradycję przedświątecznego wykonywania ozdób .

Czy odnosisz wrażenie, że napisany przez nas tekst jest nieschematyczny? Jeżeli tak, to ponadto zobacz też zamieszczony tutaj inny tego typu materiał.

O ile na komercyjne święta bożego narodzenia wszystkie świecidełka choinkowe mamy możliwość nabyć w sklepie, to pisanki ręcznie robione są nadal w cenie. Najsławniejsze z nich wyrabia się w północnej części naszego kraju – kurpiowskie pisanki i wydmuszki są słynne w całej Polsce. Dokładność i brak pośpiechu potrzebne do odpowiedniego pomalowania takiego jajka są cechę nieczęsto widywaną wśród dzisiejszych Polaków mieszkających w wielkich miastach.Oprócz jajek, innym, nie mniej sławnym produktem z tamtych stron są bibułkowe kwiaty i bukiety wykorzystywane do przystrajana odświętnych palm wielkanocnych, które każdy z nas nie raz oglądał w internecie.

W związku z tym, moim zdaniem, tym mocniej powinniśmy doceniać sztukę i tradycję wywodząca się z folkloru, jako, że prezentuje ona trochę zapomniany, a być może bardzo mądry styl życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *