Wytwory z ceramiki uzyskuje się w rezultacie wypalenia masy glinianej w specjalnymi metodami. Wyroby tego rodzaju znane są i używane od wieków. W zasadzie w każdym domu znajdują się przedmioty ceramiczne, szczególnie należące do wyposażenia kuchni. Zalicza się do nich między innymi serwisy obiadowo-kawowe, zwykle wykonane z porcelany.

serwis obiadowy

wykorzystuje się w rozmaitych aspektach życia. Na szeroką skalę używana jest także w łazienkach, przykładowo do wytwarzania umywalek, wanien czy sedesów. Kuchenne akcesoria z ceramiki występują w wielu wariantach; głównie właściwa ceramika obejmuje różne typy tworzyw, w zależności od oczekiwań. Ich koszty również są rozmaite.

Porcelana śniadaniowa

Jednym z najbardziej znanych, a zarazem szanowanych rodzajów ceramiki jest porcelana. Jest tworzywem niezwykle wysokiej jakości, o szerokim zastosowaniu. Używany jest przykładowo jako część oprzyrządowania pracowni chemicznej. Przede wszystkim jednak łączona jest z przedmiotami kuchennymi, takimi jak między innymi zestawy obiadowe. Zestawy takie, zwane popularnie serwisami, są wykorzystywane już od wielu lat. Zestaw taki, zależnie od zastosowania, tworzą różnorodne elementy zastawy stołowej (kup meble do jadalni na

Naczynia z porcelany

Autor: Mark Hillary
Źródło: http://www.flickr.com

Na przykład serwis obiadowy zawierać będzie przede wszystkim komplet dużych talerzy do obiadu oraz głębokich talerzy do zupy. Oferowane są także przedmioty o charakterze opcjonalnym, jak między innymi waza do zupy. Z kolei zestaw kawowy, jak sama nazwa podpowiada, używany jest do picia kawy. Zawiera więc takie części jak filiżanki, talerzyki czy czajniczek kawowy. Tego typu serwisy także zazwyczaj są porcelanowe.

Producenci

Na rynku polskim działa duża liczba producentów przedmiotów ceramicznych. Są to przedmioty do użytku codziennego albo eleganckie zestawy z porcelany o charakterze odświętnym. Jednym z najbardziej charakterystycznych wyrobów jest ceramika produkowana w Bolesławcu. Cechą charakterystyczną jest użycie wzoru kropki oraz utrzymanie wyrobów w kolorach granatowym i białym.

U wytwórców akcesoriów porcelanowych natomiast, takich jak między innymi Lubiana, można nabyć takie wyroby jak serwisy obiadowe i inne.

Źródło: Damnet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *