Guma jest tworzywem sprężystym wykonanym z kauczuku. Jej cechy pozwalają na wykorzystanie w motoryzacji, jako przekładnia między kołem a drogą. Jest kilka chętnie używanych mieszanek o różnej twardości, które charakteryzuje inne zachowanie na drodze.

Opony mają ponadto bieżnik, będący znaczącym elementem poprawiającym stabilność na nawierzchni i pełniącym funkcję odprowadzania wody. Każdy producent ma co najmniej kilkanaście wzorów bieżnika w swoich wyrobach. Bieżniki te są do siebie bardzo podobne, firmy zapewniają jednak że niewielkie różnice mają realne odbicie na komforcie korzystania.

opona w samochodzie sportowym

Autor: CONCAVO WHEELS
Źródło: http://www.flickr.com

Bezpieczeństwo zależy od rodzaju gumy – Każdy pojazd wymaga zestawu wysokiej jakości opon o idealnej twardości. Twardość opon przyporządkowuje je do warunków drogowych, w których zachowują się najlepiej. Opony osobowe można podzielić na zimowe, letnie oraz wielosezonowe. Opony na lato są produkowane z twardej mieszanki gumy, która jest odporna na wysokie temperatury i dobrze trzyma się rozgrzanej nawierzchni. Opony wielosezonowe mają w sobie cechy ogumienia letniego i zimowego i są wykonane z mieszanki o średniej twardości. Opony zimowe są natomiast wytwarzane z mieszanki miękkiej, co umożliwia im zachowanie optymalnej przyczepności na śniegu i przy dużych mrozach. O ile opony całoroczne mogą być wykorzystywane cały rok, o tyle stosowanie opon zimowych lub letnich w niewłaściwym czasie może skończyć się tragicznie. Zła mieszanka gumy zwiększa drogę hamowania i redukuje przyczepność.

Jeden zestaw nie wystarcza – Żeby utrzymać pożądany poziom bezpieczeństwa należy nabywać tylko firmowe opony. Pirelli, Goodyear, Dębica i inne znane firmy oferują ogumienie wysokiej jakości. Najlepiej jest mieć dwa zestawy opon sezonowych z dodatkowym kołem zapasowym. Zestaw ogumienia należy wymieniać w równych odstępach czasowych, najlepiej każdego sezonu. Wyeksploatowana opona powoduje duże zagrożenie w ruchu. Brak bieżnika nie pozwala oponie na pozbycie się wody, przez co opona ślizga się po drodze. Ponadto wysokie ciśnienie może wywołać wybuch opony, co jest ogromnie groźne podczas szybkiej jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *