Dobre rady na temat odpowiedniego doboru oświetlenia do akwarium

Kategorie Na świecie
Właściwie dobrane oświetlenie w domowym akwarium jest kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji roślin w akwarium, jak również ryb i innych zwierząt. Źle dobrane światło może powodować gnicie roślin w akwarium, zdychanie ryb czy zbyt duży rozwój glonów. By temu zapobiec, ważna jest temperatura światła oraz energia cieplna, która jest wydzielana przez źródło. Do domowego akwarium całkowicie nieprzydatne mogą się okazać niektóre źródła światła – jak lampy rtęciowe i metalohalogenowe.

akwarium, akwarystyka

Źródło: http://www.akwarystyka.sklep.pl/
Są one bowiem stworzone do oświetlania dużych zbiorników wodnych.

Jeżeli zaciekawił Cię ten temat, to oceń (http://www.alpaki.pl/alpakoterapia-w-okolicach-warszawy,5) pozostałe równie ciekawe strony, które posiadają nie mniej istotne informacje.

Użyte w mniejszych zbiornikach mogą wydzielać zbyt dużo ciepła, które może być szkodliwe dla niektórych odmian ryb.

Naturalne światło to nie wszystkoŚwiatło dzienne nie jest dobre do akwariów. Częste zmiany temperatury światła i mocy oświetlenia mogą powodować niepożądane wahania temperatury w zbiorniku. Z tego powodu też należy stosować sztuczne źródła światła, również w dzień. W sklepach zoologicznych i akwarystycznych można znaleźć szeroką gamę urządzeń przeznaczonych do oświetlania różnego rodzaju akwariów. Do zbiorników domowych idealne są dwie odmiany urządzeń: świetlówki i lampy diodowe. Świetlówki charakteryzuje duża żywotność, oraz stosunkowo niska cena. Lampy diodowe są natomiast drogie, ale dużo bardziej trwałe od świetlówek i najmniej kosztowne w wykorzystaniu.

Rada profesjonalisty najcenniejsza
Przy okazji kupna akwarium, najlepiej zapytać pracownika o oświetlenie akwarium (więcej odkryjesz tu: o oświetleniu akwarium). Dopasowanie optymalnej liczby źródeł światła oraz ich zamontowanie może być zbyt zawiłe dla amatora w dziedzinie akwarystyki. W niektórych przypadkach wymagany będzie montaż czasowego włącznika oświetlenia, tak, żeby dostarczyć wymaganą ilość światła zależnie od pory dnia. Niektóre akwaria mają od razu zamontowane oświetlenie, filtry oraz napowietrzacze. Takie rozwiązania jednak okazują się niekiedy bardziej kosztowne, nie zawsze są także estetycznie wykonane. Jeśli pracownik sklepu nie jest w stanie udzielić wyczerpującej odpowiedzi, można poszukać porady na specjalistycznym forum internetowym dla amatorów akwarystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *