Mówi się, że każda moda po jakimś czasie powraca. Tak naprawdę, kiedy obejrzymy pokazy mody z ostatnich kilkunastu lat, potwierdza się ta teza. Dotyczy to nie tylko ubrań, ale również w aranżacji wnętrz. W tej chwili na topie jest styl retro.

Do czego pasuje retro? Czy retro sprawdza się wszędzie?

ciekawe wnętrze vintage

Autor: Joseph Bremson
Źródło: http://www.flickr.com

Takiego typu stylizacje zdają egzamin doskonale w mieszkaniach w starszych budynkach. Wspaniałe błyszczące podłogi z drewna, jasne ściany, dużo wzorów – to pewna podstawa. Trzeba zapamiętać, żeby przy urządzaniu wnętrza w tym stylu zachować pewien umiar, by nie wyszła nam kiczowata karykatura. Różnego typu meble vintage są same w sobie mocno ozdobne, więc nie należy przesadzić z dodatkami i wzorami na ścianach. To nie znaczy, że trzeba z nich zrezygnować.

Istotna jest równowaga. Wielkie lustro w bogato zdobionej ramie będzie pięknie prezentowało się na jasnej, gładkiej ścianie, lecz jeżeli umieścimy je na bardzo wzorzystej tapecie otrzymamy efekt przeładowania.

Czy masz chęć pogłębić swą znajomość rzeczy na ten temat? Więc mamy zamiar nakłonić Cię do naszych następnych artykułów – kliknij hiperłącze do wpisu (http://pomagier.eu/).

To samo tyczy się na przykład kanapy. Jeżeli ma wzorzyste obicie nie powinniśmy zarzucać jej dodatkowo poduszeczkami. Wystarczy jedna, dwie w kontrastującym odcieniu.

Funkcjonalność też ma znaczenie

Naturalnie znaczenie ma też funkcjonalność. Przecież wnętrza, które urządzamy to nie muzeum ale nasz dom. Dlatego poza wyglądem mebli zwróćmy uwagę na ich użyteczność. Być może bardzo podobają się nam kuchenne meble z mnóstwem maleńkich szufladek, lecz zanim taką zamówimy pomyślmy, czy sprawdzi się na co dzień.

Pozwólmy sobie także na odrobinę szaleństwa. Nie unikajmy mocnych kolorów. W łazience, przy białych meblach fantastycznie będzie wyglądała ciemna ściana. Do sypialni można kupić wielkie zdobione łoże – jeśli tylko jest na nie miejsce. Jeżeli zachowamy umiar, mieszkanie będzie wyglądało doskonale.

Pamiętajmy, że retro meble nie są odpowiednie do każdego typu wnętrza (odkryj designerskie dodatki i akcesoria (odkryj designerskie dodatki i akcesoria)). Jeżeli mamy mieszkanie w nowoczesnym bloku – lepszym rozwiązaniem będą retro dodatki zamiast każdego pokoju zaaranżowanego w takim stylu. Zazwyczaj w takiego typu mieszkaniach nawet układ pomieszczeń nie pozwala na absolutne pójście w ten styl.

Gdy samodzielnie nie umiemy sobie poradzić z zaprojektowaniem wnętrza naszego mieszkania zwróćmy się do specjalisty w tej dziedzinie. Kiedy wyszukamy dobrego dekoratora to z pewnością uwzględni nasze pomysły, a jednocześnie urządzi mieszkanie z klasą i smakiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *