Nowoczesne, a zarazem śliczne ogrody są dziełem tak istoty ludzkiej, jak i samej przyrody

Kategorie Poznaj
Na temat ogrodów napisano już tak wiele, że trudno byłoby tutaj opowiedzieć o wszystkim. Dobrze wiedzieć, że ogrody jeszcze przed naszą erą cieszyły oko naszych antenatów z południa kontynentu europejskiego i kontynentu azjatyckiego. A i wiele stuleci potem popyt na zieleń właściwie zupełnie nie osłabł. Można zatem bez żadnych ogródek stwierdzić, że zachwyt drzewami, czyli jednym wyrazem szeroko rozumianą florą, nigdy nie znalazł się na peryferiach ludzkiej działalności. Co więcej, wraz z upływem stuleci przywiązywano coraz pokaźniejszą wagę do projektowania zieleni, a obecnie można by rzec, że osiągnięto perfekcyjność w tej branży.

Ogród w sierpniu

Autor: ellenm1
Źródło: http://www.flickr.com
Ogromną rolę trzeba przypisać rozwojowi inżynierii, a także naukom o roślinach, a bodajże również błyskawicznemu transportowi. Dzięki tym trzem osiągnięciom wymienionym wyżej współczesne ogrody są w stanie dorównywać się z tymi babilońskimi, które jak pamiętamy, zaliczają się do tzw. siedmiu cudów świata. Projektowanie, a również utrzymanie zieleni, zyskało prawie rangę sztuki, a tego typu zadania wzięli na swoje barki profesjonaliści pracujący w przedsiębiorstwach takich jak przykładowo Greenarte – polecana firma. I dodatkowo zauważmy, że już sama nazwa wskazuje, że propozycja handlowa ma coś wspólnego z nieco niekonwencjonalnie pojętą sztuką.

Nawadniane roślin bywa obowiązkiem wszystkich pan zajmujących się uprawą roślin wszystkich gatunków. Nowoczesna technika znacząco uprościła to zadanie. Przekonujemy się o tym latem, gdy w czasie upałów nie chodzimy z wężem po trawniku, bo żmudną czynność wykonuje za nas rozpryskiwacz. Z kolei dzięki zdobyczom genetyki możliwa stała się uprawa całkiem nowych odmian, które bez ingerencji człowieka najprawdopodobniej w ogóle by nie powstały. A jeśli chodzi o przewóz, to dzięki samolotom możemy sadzić w ogrodach drzewa drzewka owocowe legnica z pozostałych kontynentów. W przypadku roślin tropikalnych konieczne będą właściwe warunki, zatem ponownie wracamy do nowoczesnych sprzętów i tak koło się zamyka.

Jeżeli o roślinności mielibyśmy mówić w kategoriach kryminalistycznych, to stwierdzimy, że ogrodnik ładuje pistolet, a natura naciska na spust. Należy nie zapominać o tym, że nasze wysiłki poszyłby na marne, gdyby nie specyficzne własności nasion oraz sadzonek, które z upływem tygodni zamieniają się w dojrzałe rośliny. Dzięki pracy ogrodników, np. ze wspomnianej firmy Greenarte, jesteśmy w stanie podziwiać prawdziwe dzieła sztuki.