Korzyści zastosowania transporterów rolkowych i żmijek

Kategorie Transport i przemysłowe aktualności
Jeżeli prowadzisz firmę produkcyjną to prawdopodobnie słyszałeś maszyny magazynowe. Jak to w tym przemyśle obsługującej dystrybucję towaru, potrzebna jest linia produkcyjna. Większość firm używa wózki widłowe, stojaki magazynowe i inne specyficzne narzędzia.

Efektywna linia produkcyjna potrzebuje dodatkowo przenośniki rolkowe . Dla nie wtajemniczonych nic to nie mówi. Nie są to pojazdy, ale systemy pozwalające przeniesienie towaru z jednej linii na drugą na rolkach – analogicznie do taśm.Zaletą takiego rozwiązania jest głównie względnie prosta przenośność urządzenia. Z reguły maszyna jest podobna wyglądem do ławy z obrotowymi rolkami. System można niezależnie montować pod zmiennym pochyleniem, dostosowując odpowiednią wysokość i łącząc z innymi elementami linii. Kolejnym walorem jest możliwość podłączenia silnika umożliwiającego stały ruch rolek. Rzecz jasna tam gdzie jest to konieczne – na niektórych obcinkach do przeniesienia wystarczy rozpęd przedmiotów. Niestety wadą. Rolki posiadają nie wymienialną po zakupie szerokość, co ogranicza dowolne zastosowanie dla w transportowaniu i wymaga wymiany dla przedmiotów o zbyt dużym przekroju. Pomimo tej wady jest to bardzo wygodny system i do tego łatwy w naprawie. Z resztą gdyby nie byłoby to przetestowane rozwiązanie, to tak wiele firm nie używałoby go.

Kolejne rozwiązanie stanowią tzw. żmijki. Pewnie kojarzy się to z drutem do przepychania zlewu. Oprócz tej potocznej nazwy, żmijki także dotyczą się do systemu transportu. Chodzi tu o przepływ półpłynnych substancji. Klasycznie urządzenie to wygląda jak rura (wypróbuj ofertę rur konstrukcyjnych)ref=”http://www.tawol.com.pl/”>więcej z lejem przy początku. Tak naprawdę to bardziej zaawansowana konstrukcja. W środku rury zainstalowane jest długi wał. Fachowcy używający takich maszyn określają to, jako przenośnik ślimakowy. Przykładowe zastosowanie mamy w rolnictwie do zsypywania jęczmienia do silosów albo w budownictwie do wsypywania cementu.

Nie musi to być sama „rura”, w skład może wchodzi ruchomy stelaż pozwalający pochylać żmijkę. Atutem jest możliwość skręcania i wydłużenia przenośnika. Jak łatwo zobaczyć zastosowanie znajdziemy w niektórych tylko pracach. Dystrybucja zarówno przenośników ślimakowych czy transporterów głównie dotyczy sektora biznesowego.