Picie wina do posiłków

Kategorie Zdrowa dieta
Niewielu jest wybitnych koneserów i ekspertów win. Zarówno przygotowanie, jak i celebracja picia trunków w ciągu wieków stały się rzemiosłem. Podobnie, jak to ze sztuką jest- poniektóra jest przeznaczona wyłącznie dla nielicznych, a niektóra przenika do niezliczonego grona odbiorców.

Wino i ser na francuski wieczór

Autor: MSM MOŃKI
Źródło: MSM MOŃKI

Wino może być idealnym dopełnieniem odświętnego obiadu albo romantycznej kolacji. Nie licząc wartości związanych ze smakiem trunek ma również dobroczynny wpływ na nasz wigor. Szklanka wina pita do posiłku umacnia serce oraz korzystnie wpływa na aktywność całego organizmu. Z pewnością wina włoskie powodują, że Włosi nie cierpią na zdrowiu przez tłuszcze zawarte wewnątrz spożywanych przez nich nieomal każdego dnia pastach z sosami.

Nie licząc przedstawionych już win włoskich, w światowej czołówce znajdują się również wina węgierskie. Ostatecznie nie bez powodu przyjęło się przysłowie „nie masz wina nad węgrzyna”. W rywalizacji o miano najlepszych trunków tego rodzaju partycypują również wina francuskie. Zresztą to nie jedyna płaszczyzna, na której Włosi i Francuzi toczą spór o pierwsze miejsce (zobacz na temat win polskich kliknij!).

nalewak do wina

Autor: MENU
Źródło: MENU

Nie musimy być posiadaczami wytrawnego smaku, żeby wytypować coś dla siebie spośród obszernej oferty win z całego globu. Należałoby wówczas poszukać w naszym mieście sklep z winami, gdzie wszystkie potrzebne informacje możemy zaczerpnąć u sprzedawcy. Tej kategorii sklepy prowadzą przeważnie pasjonaci, osoby z ogromną wiedzą w temacie świata win. Pomogą oni klientom nie zgubić się pomiędzy sklepowymi regałami oraz wybrać nadający się trunek.

Jeśli sami chcielibyśmy stać się znawcami wina, lub marzy nam się własna winnica winnica należałoby spróbować nauczyć się czegoś o enologii. Enologia to dział nauki zajmujący się sprawami powiązanymi z produkcją, sposobami składowania oraz regułami degustacji win. W Polsce studia z dziedziny enologii posiada w swojej ofercie dydaktycznej Uniwersytet Jagielloński. Studenci tego kierunku mają sposobność zaznajomić się z takimi wykładami, jak podstawy uprawy winorośli, chemia wina, kulturowe aspekty wina zdrowotne aspekty wina oraz regulacje prawne w produkcji i dystrybucji wina.