Jadalnia, miejsce uczt w rodzinnym gronie, wnętrze – można śmiało uznać – reprezentacyjne naszego domostwa. Święta Wielkanocne, wigilie Bożego Narodzenia, urodziny, imieniny, jubileusze, przyjęcia komunijne, chrzciny i każde inne zjazdy rodzinne – przeważnie większa ich część odbywa się właśnie tam. Aby mieszkańcom i przybyłym gościom było serdecznie i przytulnie, dobrze jest szczególnie zadbać o wyposażenie tegoż pomieszczenia.

obiad

Autor: Elsie Hui
Źródło: http://www.flickr.com

Niechybnie najistotniejszym meblem w jadalni jest stół. Najlepsze i najbardziej solidne z pewnością są stoły drewniane. Drewno prawidłowo konserwowane będzie posłużyć nam dziesiątki lat. Może zdarzyć się tak, że jeszcze nasze wnuki a nawet prawnuki będą nam urządzać 80 rocznicę urodzin przy tym właśnie stole, o ile oczywiście dokonamy przemyślanego zakupu. Dobierając stół do jadalni należy poprawnie obliczyć jego rozmiar. Dookoła stołu winno być co najmniej 50-80 cm wolnej przestrzeni dla komfortowego przemieszczania się zarówno gości jak także osób serwujących potrawy.

Jak nadmieniłam, stoły drewniane są nader solidne, zarazem bardzo piękne, pasują praktycznie do każdej jadalni. Jeżeli natomiast idzie o ukształtowanie stołu, przebierać można spośród: owalnych, krągłych, prostokątnych i kwadratowych. Tutaj pod uwagę należy wziąć kształt naszej jadalni a również nasze osobiste upodobania. Miejmy jednak na względzie, że przy stole jajowatym i okrągłym posadzimy sporzej gości. Będą oni siedzieć jednakowo – bokiem do siebie – co jest wyjściem perfekcyjnym. Natomiast stoły o kształcie prostokątnym jak i kwadratowym posiadają tę zaletę, iż jesteśmy w stanie z łatwością wsunąć je do kata w razie potrzeby powiększenia powierzchni w jadalni.

kuchnia

Autor: FoodBankCENC.org
Źródło: http://www.flickr.com

Co oprócz stołu możemy ustawić w jadalni? To zależy od wielkości pomieszczenia a także od tego, czy nasza jadalnia spełniać będzie jedynie swą podstawową funkcję, czy może będzie pomieszczeniem uniwersalnym. Może zmieści się nam stylowy kredens dobrany do całościowego wystroju. Być może u sufitu powiesimy elegancki, dekoracyjny żyrandol? Zobacz ciekawe propozycje: Strona. Pomnijmy aczkolwiek aby zachować umiar. Dobrze, aby stół był w jadalni nadrzędnym obiektem. Krzesła były wygodne, wyściełane, a apetyczne dania na stole i szampańska atmosfera wokół niego zaćmi wszystkie potencjalne niedoskonałości.