Aby mieć zdrowie i powodzenie, trzeba robić właściwe rzeczy w odpowiednim miejscu i stosownym czasie – mawiają Chińczycy. Tak właśnie ma się rzecz ze spaniem. Od tego czy dobrze wypoczęliśmy, zależy cały dzień.

Sypialnia to pokój szczególny nie tylko z tego względu , iż przesypiamy w niej jedną trzecią życia. Znaczenie ma nawet strona świata na którą wychodzą okna. Nie zapominajmy więc by do spania w domu decydować się na miejsce ciche, mało nasłonecznione oraz położone z dala od głównych drzwi.

w sypialni

Autor: homestilo
Źródło: http://www.flickr.com
Najlepsze strony to północna i zachodnia, w sytuacji gdy nie mieści się tuż obok ruchliwa ulica. Okna od wschodu to przymus wczesnej pobudki. Nie jest to korzystna propozycja szczególnie dla osób energicznych i zapracowanych.
Polecamy zestaw mebli dziecięcych.
Natomiast od południa – sypialnia nagrzewa się cały dzień, toteż wieczorem jest w niej duszno. Trudno więc zapaść nam w sen i wypocząć.

Łóżka nie stawiamy obojętnie w jakim miejscu. Śpiąc, powinniśmy czuć się pewnie, więc wieszanie półek nad naszymi głowami nie jest wskazane. Postawmy w zamian szafki poboczne, które sprawią, że przestrzeń obok łóżka stanie się o wiele bardziej kameralna i „otuli nas swymi ramionami”.

duża sypialnia

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com

Jaki model łóżka powinien spełnić nasze oczekiwania? Taki, który będzie tworzył spójną całość z resztą pomieszczenia np łóżko piętrowe z biurkiem. Kwestia naszego gustu. Jeżeli lubimy styl „wiejski” możemy pokusić się o łóżka drewniane lub kute. Jak wiemy to tkaniny „ubierają” wnętrza, więc w połączeniu z pościelą w kwiaty czy kratę, łóżko będzie prezentowało się pięknie.

Niesamowity nastrój w sypialni wyczarujemy przy pomocy kilku małych lampek stojących czy kinkietów. Otoczmy się ulubionymi przedmiotami, np. rodzinnymi fotografiami, a sypialnia będzie przytulna i osobista.

Jeżeli przytłaczają nas widoki koronkowych firan i babcinych poszewek wybierzmy styl minimalistyczny. Charakteryzuje się on stonowanymi barwami, prostymi meblami i małą ilością dodatków. Planując pokój, najbezpieczniej jest zredukować wyposażenie do minimum np szafki nocne. Meble mają mieć prostą formę i modernistyczny kształt, więc komody z rysunkiem słojów nie zdadzą egzaminu.

Warto też zatroszczyć się w pokoju sypialnianym o delikatne oświetlenie. Pomieszczenie nabierze większego uroku, a w takim zakątku dużo łatwiej się zrelaksować i odpocząć po wyczerpującym dniu.