Zatrudnienie za granicą. Podstawowe rady?

Kategorie Transport i przemysłowe aktualności
Otwarte granice Unii Europejskiej dały sporo nowych rozwiązań osobom, które szukają pracy. Osoba poszukująca pracy fizycznej zarabia niekiedy w krajach zachodnich nawet kilka razy więcej, niż za wykonanie tych samych czynności w Polsce. Perspektywa tak dużego zarobku zachęca wiele osób pracujących fizycznie do krajów jak na przykład: Holandia, Niemcy, Belgia czy Szwecja. Liczba ludzi chętnych do pracy rośnie wraz z obiecywanymi zarobkami, toteż najlepsze oferty znikają z biur pracy w pierwszej kolejności. Z uwagi jednak na duża odległość, większość ludzi wyjeżdżających w celach zarobkowych decyduje się na znalezienie zatrudnienia w krajach sąsiadujących. Wielką popularnością cieszą się więc Niemcy.

renault trafic

Autor: M 93
Źródło: http://www.flickr.com
Dlaczego akurat Niemcy?Oprócz fizycznej odległości, bardzo ważnym argumentem decydującym o wyborze konkretnego państwa są koszty egzystencji oraz transportu – przewozy przewozy do niemiec wałbrzych do Niemiec Świdnica. Skandynawia mogłaby się wydawać doskonałym wyborem, ponieważ pracodawcy są tam w stanie zaoferować zatrudnionym na stanowiskach fizycznych nawet kilkanaście euro za godzinę pracy. Haczykiem są jednak koszty utrzymania – nawet kilka razy większe niż w innych państwach Unii. Planowane oszczędności są więc kwestią bardzo wątpliwą. Niemcy oferują raczej niskie koszty życia, co umożliwia odkładanie zarobionych środków. Obcokrajowcy w większości przypadków przeznaczają zaoszczędzone pieniądze na remont mieszkania w Polsce czy pomoc pozostałej w kraju rodziny.

Emigracja – jak zacząćNajlepiej jest zacząć szukać zatrudnienia jeszcze przed wyjazdem do określonego państwa. Oferty można znaleźć w biurach pracy, które posiadają swoje filie w większych ośrodkach miejskich. Biuro pracy może być niezwykle pomocne dla emigranta, wyjeżdżającego po raz pierwszy. Tego rodzaju biura oprócz zapewnienia miejsca zamieszkania w hotelu pracowniczym, mogą oferować także przewozy do Niemiec Dolny Śląsk, Holandii i pozostałych krajów, oferują ubezpieczenie zdrowotne i pomoc prawną.
Wyświetl większą mapę

Tego rodzaju usługi niestety kosztują, a mieszkanie w hotelu pracowniczym wiąże się niekiedy z brakiem komfortu. Jest to jednak dużo bezpieczniejsze, niż wyjazd w obce miejsce bez gwarancji miejsca zamieszkania i zatrudnienia. Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić opinię o danym biurze pracy, może się bowiem okazać, że potencjalny zatrudniający jest nieuczciwy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *