W jaki sposób dobrać odpowiednią formę do rodzaju wypieku?

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Otrzymałaś od koleżanki świetny przepis na pyszne ciasto, przez cały czas „trzymałaś się” przepisu i… porażka. Otwierasz piekarnik i widzisz niedopieczoną masę. Zastanawiasz się, w którym miejscu popełniłaś błąd. Proporcje? Temperatura składników? Wystarczy moment a nachodzi Cię myśl, iż to niewłaściwa forma stała się przyczyną Twojej kuchennej wpadki. Tak, śmiało można powiedzieć, że dobra forma to połowa sukcesu. Musisz tylko rozważyć, który model będzie dla Ciebie najbardziej właściwy.

muffiny

Autor: Susanne Nilsson
Źródło: http://www.flickr.com

Formy silikonowe w chwili pojawienia się na rynku kulinarnym błyskawicznie pozostawiły w tyle blachy, naczynia ceramiczne albo naczynia ze szkła ponieważ, są bardziej uniwersalne i mają więcej zastosowań. Silikonowe formy do pieczenia znajdą użytek w każdej kuchni i przy każdej okazji. Kiedy chcemy upiec tort urodzinowy idealnie sprawdzi się tortownica silikonowa, ponieważ biszkopt błyskawicznie i sprawnie odejdzie od formy, nie tracąc kształtu. Jeśli najdzie nas ochota na puszyste i delikatne babeczki, na które przepis nad Oceanem przyleciał do nas z Ameryki, pomogą nam foremki na muffinki. Dzięki swym bajecznym i wesołym kolorom przygotowywanie słodkości zamieni się w kulinarną przygodę.

Panie preferujące klasykę mogą pokusić się o formy z blachy. Najlepiej jest ich używać kiedy zamierzamy upiec większe ciasto. Dzięki temu, że są sztywne mamy gwarancję, że ciasto będzie należycie dopieczone. Oczywiście wybierając ten rodzaj formy warto zdecydować się na tę z warstwą ochronną non-stick. Z takiej formy wypiek odchodzi bez problemu ,w idealnym stanie.

ciasto

Autor: Brian Eager
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli mówimy o formach z ceramiki, najlepiej jest używać ich wtedy, kiedy gotowe ciasto czy też smakowitą lasagne mamy zamiar podać na stół w tym samym naczyniu. Dlatego takiego rodzaju formy najlepiej zdadzą egzamin w przypadku np. tart.

Najbardziej uniwersalnymi formami są tortownice do pieczenia. Będąc ich posiadaczem możemy przygotować wszystkie odmiany ciast, mianowicie spody do tortu, biszkopty czy serniki na zimno. Naturalnie w przypadku tej formy, identycznie jak w formach metalowych, wypada wybrać tę z powłoką non-stick (szczególnie tę o dnie z małymi wypustkami) oraz ułatwiającą wyjmowanie klamrą.

Wystarczy teraz przejść się do sklepu i nabyć, co najbardziej nam odpowiada. Poradzę zajrzeć na stronę Pozwoli to nam na zaoszczędzenie czasu, a być może i pieniądze. Możesz więc po raz drugi poprosić koleżankę o przepis, teraz na pewno się uda!