Czym jest najnowsza technologia led? Czy powinniśmy korzystać z tego typu produktów? Co o nich wiadomo?

Kategorie Na świecie
Skończyły się już dzieje nieporęcznego, zakurzonego pudła. Dawniej nie było żadnego wyboru, telewizor po prostu był i już. Teraz wybór jest bardzo duży, na rynku są telewizory LCD, plazmowe lub z technologią LED.

led

Autor: Nicolas Buffler
Źródło: http://www.flickr.com

Wybór jest ogromny. Zdecydowanie się na właściwy rodzaj sprzętu trwa bardzo długo.Telewizory lub ekrany led to nic innego, jak bardziej nowoczesne wersje takich samych urządzeń z technologią LCD. Zgodnie z opinią ekspertów jedyną różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami będzie tu podświetlenie, zamontowane za ciekłokrystalicznym panelem. W odbiornikach LED umieszczano światła fluorescencyjne z zimną katodą, podczas gdy w technologii LED używane są diody (ich zastosowanie można też zobaczyć w tym miejscu: Lampy diodowe są umieszczane albo zaraz za matrycą, lub też wzdłuż krawędzi płaskiego ekranu. W pierwszym przypadku – w porównaniu do normalnych telewizorów LCD – mamy lepszy kontrast jak i nasycenie czarnego koloru.

kolorowe ledy

Autor: sundyme
Źródło: http://www.flickr.com

W drugim przypadku dzięki odpowiedniemu ułożeniu diod na obrzeżach odbiornika, telewizory czy monitory ledowe są bardzo cienkie. Trzeba wiedzieć, iż pierwszy telewizor w technologii LED wszedł na rynek już w 2004. Na rynek wprowadziła go firma Sony, a jego cena była niebagatelna – 15 tysięcy dolarów. Dzisiaj ich ceny już nie robią takiego wrażenia, identycznie sytuacja przedstawia się z telewizorami plazmowymi – sporo znajduje się tego typu sprzętu w sklepach, producenci walczą o klientów, co przekłada się na spadek cen. Jeszcze kilka lat temu ciężko było pomyśleć, że prawie każdego z nas stać będzie na takie sprzęt. Ale jak się okazało nie potrzeba było dużo czasu, aby najbardziej znani producenci „zalali” nasze półki sklepowe wciąż udoskonalanymi typami odbiorników – takich jak LCD, plazmy czy LED. Zastosowanie technologii led można znaleźć przykładowo w tym miejscu: ekran led łódź starowa góra.

Wystarczy przejść się do pierwszego lepszego salonu z tego typu sprzętem elektronicznym i przyjrzeć się, jak prezentują się stoiska z telewizorami. Wszędzie czai się najnowsza technologia. Zresztą, ta sama sytuacja jest w wielu różnych dziedzinach. Dobrym przykładem jest to, co wydarzyło się na rynku komputerów. Kiedyś laptop to było coś nieosiągalnego, a obecnie…Ciężko zaobserwować stacjonarny komputer, nawet w markecie za to możemy nabyć laptopa lub tablet, o różnych parametrach, od tych najsłabszych aż do tych najdroższych, ale z pewnością są one łatwo dostępne.