Aranżacja pokoju dziecięcego winna pobudzać wyobraźnię malucha, a zarazem go nie przytłaczać. Pokoje dla dzieciaczków to ogromnie wdzięczny temat. W naszych mieszkaniach organizujemy pokoje dziecięce częściej aniżeli inne wnętrza. Dzieciaczki bowiem błyskawicznie rosną, a pomieszczenia potrzebują ponownie dostosowania do rozwoju i zainteresowań pociech.

Pokoje dziecięce bywają tak rozmaite jak różne są dzieci. Każde z dzieci posiada inne preferencje kolorystyczne, posiada inne zamiłowania. Dobieramy jak w każdym pomieszczeniu kolorystykę i typ ścian, podłóg, światło, dywany i w sam raz meble. Dobieramy według własnych preferencji, zgodnie z wiekiem potomka oraz jego zainteresowaniami.

Jeżeli zachodzi taka potrzeba jak też sposobność – proponujemy adiustacje w projekcie budowlanym, zwłaszcza przy ściankach działowych, czasami także zamianę zastosowania dedykowanych wnętrz.

Firanki do pokoju

Autor: Franc Gardiner
Źródło: Franc Gardiner

Dobór sprzętów do projektowanego pokoju należy w zasadzie do rodziców oraz dzieci. Możliwym jest też wykonanie indywidualnego pomysłu mebli (zobacz internetowy sklep meblowy) do pokoju dziecka bądź dopasowanie się do istniejącej fragmentarycznej zabudowy (na przykład do szafy wnękowej). Pokoje dziecinne i młodzieżowe są w najwyższym stopniu uniwersalnymi wnętrzami w naszych mieszkaniach. Są biurem jak też alkową, punktem spotkań towarzyskich a także zarazem prywatnym, zacisznym kącikiem. Przede wszystkim w projektach wnętrz dla nastolatków posiadamy osobliwe wytyczne. Nieraz są to wnętrza z większym natężeniem szalone, czasami romantyczne bądź nowoczesne, wielobarwne czy stonowane a także wyciszone. Zestawiamy nurty, poszukujemy tej specyficznej indywidualności, jaka będzie odpowiadała młodym lokatorom – Alena – firany i zasłony marzeń.

Firanki w pokoju dziecięcym

Autor: Barlinek S.A.
Źródło: Barlinek S.A.

Bardzo istotne będą elementy wykończeniowe tj. wielobarwne firanki do pokoju dziecięcego bądź lampa w kształcie słoneczka. Składnikiem dekoracyjnym z całą pewnością będzie również pianino lub gitara w rogu pokoju albo deskorolka jak też kolorowa kapa nałożona na fotel, dywanik lub maskotki oraz publikacje książkowe. Takie składniki w dużej mierze zależne są od upodobań i zainteresowań dziecka które prawie na każdym poziomie winno uczestniczyć w aranżacji własnych czterech kątów tak, aby czuło się w nich swojsko. Pamiętajmy także o stosownie oświetlonym i – co ważne – wygodnym miejscu do nauki.