Przeróżne rodzaje łuków i ich ciekawa budowa

Kategorie Ciekawostki
Łuk jest to jedna z najstarszych broni miotających, jaka znana jest ludziom od setek tysięcy lat. Pomimo to łucznictwo dalej jest niezmiernie popularne, chociaż obecnie łuków nie używa się już do polowań, jest to jednakże bardzo atrakcyjna i intrygująca dziedzina sportowa.

łuk
Łuk składa się z niewielu części, jednakże każda z nich jest niesłychanie ważna, wobec tego łuki są wykonywane ogromnie szczegółowo. W łuku zdołamy wyróżnić trzy części – łęczysko, cięciwę oraz strzałę, inaczej pręt, który z łuku jest wystrzeliwany. Niezmiernie ważne jest to, żeby łęczysko łuku było skonstruowane z materiału giętkiego i elastycznego, dzięki temu nie będzie poddawać trwałym odkształceniom.

Jeśli zaciekawił Cię przedstawiany artykuł, to bardzo dobrze, ponieważ ten opublikowany poniżej (http://www.poldannet.pl/pl/page/siatki-sportowe/do-siatkowki.html) też zawiera równie ważne informacje – nie czekaj, tylko przeczytaj go.

Cięciwa powinna być cienka, lecz równocześnie trwała i mocna, dzięki temu nie będziemy musieli bać się jej rozerwania po wystrzeleniu strzały. Istotne jest także to, żeby strzała posiadała dobrą długość, w czasie naciągania cięciwy winna ona chociaż trochę sterczeć za łęczysko.

Teraz zdołamy wyliczyć naprawdę dużo przeróżnych rodzajów łuków. Jednym z najstarszych form łuków jest łuk prosty, który w wielu przypadkach był robiony z bambusa albo jesionu. Aktualnie nasze łuki są nieco bardziej współczesne, należy do nich choćby łuk sportowy czy łuk bloczkowy. Jeśli chodzi o dzisiejsze łuki sportowe to pozostały one zapoczątkowane poprzez łuki angielskie, czyli łuki drewniane, jakie najczęściej realizowano się z drewna cisowego. Współcześnie łuk sportowy jest wykonywany z dzisiejszych surowców za pomocą współczesnych technologii, do jego sporządzenia użytkuje się między innymi włókna szklane lub węglowe. Z łuków sportowych strzela się na rozmaitych zawodach sportowych i na treningach.

Łuk bloczkowy to jeden z ogromnie dzisiejszych łuków, charakteryzuje się on specjalną konstrukcją, pozwala na większe zmagazynowanie energii, dzięki czemu strzała wystrzelona z łuku bloczkowego zdoła osiągnąć naprawdę nadzwyczaj wielką prędkość, nawet do 90 metrów na sekundę.