Co korzystnie wiedzieć o LED? Jakie ma walory i od czego zależna jest jej budząca podziw trwałość

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Im dłuższą chwilę źródło światła jest w użyciu, tym więcej przynosi korzyści finansowych oraz ekologicznych. Pomimo nieznacznego zaniżenia wartości strumienia świetlnego w okresie eksploatacji, LED są w stanie pozostać w użyciu dłużej niż pozostałe źródła światła. Potencjał techniczny technologii LED nie został jeszcze do końca wyczerpany. Z tego powodu LED to przyszłość oświetlenia.

żarówka

Autor: mattwalker69
Źródło: http://www.flickr.com

Jak wyglądają czynniki które wpływ na niezawodność oraz wytrzymałość pojedynczych LED? Trwałość LED jest w stanie bez problemu przekroczyć 50 000 godzin. Porównując z innymi źródłami światła LED niezwykle rzadko się psują. Jedynym minusem jest niezbyt znaczna redukcja strumienia świetlnego w okresie eksploatacji. LED tak naprawdę nie potrzebuje konserwacji przez cały okres pracy. Opisane niżej czynniki wpływające na pojedynczą LED są w stanie również mieć wpływ na cały moduł LED.

Emisji światła współtowarzyszy wydzielanie ciepła, jakie ma wpływ na trwałość oraz strumień świetlny LED. Odnosi się to zarówno pojedynczych LED, ale również całych modułów czy led rgb. Z tego powodu konieczne jest, by rozproszyć ciepło poprzez optymalny sposób zainstalowania lub dobrze dopasowane radiatory. Najbardziej istotna zasada mówi: im mniejsza wartość temperatury, tym dłuższa będzie trwałość LED. Przyczyny wystąpienia naprężeń mechanicznych mogą być różnorodne. Mogą one pojawić się w czasie procesu produkcji, montażu albo sprzedaży LED, a jednocześnie w okresie używania niektórych materiałów, w których pod wpływem większych wahań temperatury powstają silne naprężenia. Jeśli LED będą wystawione na działanie takich sił, może to niezbyt dobrze odbić się na ich solidności, a nawet doprowadzić do pełnego zniszczenia. Kliknij tutaj.

panel oświetleniowy

Autor: lungstruck
Źródło: http://www.flickr.com

Każda żarówka LED oraz każdy moduł LED jest w stanie działać w konkretnym zakresie natężenia prądu. Im bardziej niskie jest natężenie, tym mniejsza ilość energii zostanie uwolnione i tym mniejsza jest emisja ciepła, co ma bezpośredni wpływ na trwałość LED. Kształt i konstrukcja obudowy LED odgrywa istotną rolę w procesie starzenia się różnych komponentów pod wpływem światła emitowanego przez chip. W wielu przypadkach wbudowany odbłyśnik będzie się szybciej przez kilkaset pierwszych godzin działania przez działanie wysokiego natężenia oświetlenia a także luminancji światła emitowanego przez chip.

Prezentowany artykuł jest niesamowicie interesujący, ale bez wahania zobacz też ten opublikowany tu w innym miejscu wpis – on również jest warty uwagi.

To oznacza, że żarówki LED są rewelacyjne i powinniśmy w nie inwestować, ale jednocześnie nie zapominajmy o różnorodnych wadach, jakie jednakże można zminimalizować.