Inteligentny dom, lub raczej zbyteczny gadżet? Co powinniśmy wiedzieć o inteligentnych systemach sterowania

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Jeszcze całkiem niedawno temu inteligentne systemy sterowania mogliśmy oglądać tylko na filmach science-fiction. Możliwość wyłączenia światła w dowolnym pomieszczeniu lub ustawienie temperatury w mieszkaniu praktycznie z dowolnego miejsca na świecie zdawała się futurystyczna. Dzięki nowoczesnej techniki już teraz są takie rozwiązania. A jakie konkretnie?

nowoczesny dom

Autor: Jeremy Levine
Źródło: http://www.flickr.com

Za pomocą technologii GSM i globalnej sieci mamy wiele możliwości. Sterowanie światłem, lub szerzej inteligentne sterowanie domem nie jest już tylko domeną filmów science-fiction. Na rynku znaleźć można wiele gotowych rozwiązań oferujących np. sterowanie domem czy sterowanie światłem. Skupmy się na początku na tym drugim.

Dzięki zintegrowaniu obwodów świetlnych możemy włączać i wyłączać światło w pomieszczeniach za pomocą centralnego albo zdalnego sterowania, możemy też ustawić system tak, aby symulować naszą obecność w mieszkaniu kiedy jesteśmy na przykład na urlopie. W taki sposób można zniechęcić złodziei i zapobiec prawdopodobnej kradzieży. Jak widać sterowanie światłem poza oczywistą funkcjonalnością jest również bardzo dobrym sposobem na poprawę bezpieczeństwa. Tutaj poznasz ofertę na sterowanie światłem i nie tylko.

Znacznie bardziej skomplikowanym systemem jest inteligentne sterowanie domem. Taki system umożliwia nam o wiele kontrolować.

To nie kres ciekawych wpisów. Masz ochotę na następne? Zatem zamieszczam tutaj mój odsyłacz (http://www.skleposwietlenie.pl/1619-lampki-nocne-stylowe) do nowej strony. Oglądaj bez ograniczeń.

Przykładowo można swobodnie zarządzać ogrzewaniem i klimatyzacją. W zestawieniu z odpowiednimi czujkami ruchu można dużo zmniejszyć koszty ogrzewania, ponieważ w przypadku braku ruchu system może obniżyć temperaturę w mieszkaniu o kilka stopni. Funkcji, które może pełnić inteligentne sterowanie (domu kaz) jest dużo więcej.

oświetlenie

Autor: Christine Warner Hawks
Źródło: http://www.flickr.com

Sterowane rolety mogą otwierać się lub zamykać w zależności od nasłonecznienia w ten sposób, aby obniżyć koszty – maksymalnie wykorzystać słońce, by dogrzać wnętrze w zimie, lub zupełnie odwrotnie, zminimalizować koszty klimatyzacji latem, aby nie dogrzewać domu bez sensownie. Czujniki otwierania okien mogą być tutaj równie pomocne – zablokują ogrzewanie kiedy otworzymy okno, a w dodatku można je zintegrować z systemem alarmowym. Możliwości, jakie daje nam inteligentne sterowanie domem mogą się wydawać nieograniczone.

Jeżeli planujemy budowę domu, to warto rozważyć instalację systemu, jaki umożliwi nam inteligentne sterowanie domem albo chociaż sterowanie światłem. Żeby sprawdzić, jakie korzyści może on zaoferować wystarczy jedynie sprawdzić w sieci. Szybko przekonamy się, że jest to rozwiązanie jakie przyniesie nam spore oszczędności oraz komfort i wygodę.