Czy warto korzystać z taśmy led? Jakie istnieją możliwości z tym związane?

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Coraz większa ilość osób korzysta z taśm z oświetleniem led. Gdy bardziej zagłębimy się w temat dostrzeżemy, że realne są bardziej znaczne możliwości np. taśma led z zasilaczem. Jeśli pragniemy z tego korzystać powinniśmy pamiętać, że nieodzowna jest półka, jaka nie jest narażona na wilgoć. Nie ma również zagrożenia urwania taśmy led przez ostre przedmioty. O czym należy pamiętać? Jak to wykonać?

Taśmy na pewno najbardziej korzystnie zginać pod kątem prostym, korzystnie je prowadzić po łuku. Jak mamy w planach poprowadzić taśmę całościowo wzdłuż sufitu, to najprościej ją rozdzielić na proste odcinki, jakie będą złączone przewodami w miejscach, w których taśmę trzeba wygiąć pod kątem 90 stopni lub większym. Jak taśma pasuje i jej długość jest odpowiednia, to przychodzi czas, aby złączyć ją z zasilaczem. W przypadku modeli jednokolorowych z taśmy wyprowadzić należy dwa przewody, czerwony, jaki jest plusowy i czarny (czyli minus).

taśma led

Autor: SparkFun Electronics
Źródło: http://www.flickr.com

Kolory przewodów są bardzo ważne, złe podłączenie może uszkodzić taśmę. Jak możemy połączyć taśmę z zasilaczem? Najłatwiej skręcić ze sobą przewody pamiętając o kolorach, czyli czerwony z czerwonym oraz czarny z czarnym.

Jeżeli chcesz uzyskać uzupełniające dane na prezentowane zagadnienie, to przydatne do tego okażą się praktyczne informacje, które znajdziesz tu. Sprawdź to!

Musimy je zabezpieczyć przy pomocy taśmy izolacyjnej, pamiętając, że pary przewodów nie mogą stykać się ze sobą w żadnej chwili . To z tego powodu, że ewentualne zwarcie na pewno może uszkodzić taśmę oraz zasilacz. Tego rodzaju połączenie nie będzie jednakowoż zbyt trwałe, lepiej użyć kostek do przewodów elektrycznych owiniętych taśmą izolacyjną lub połączenie lutownicze. Niekiedy zdarzają się trudności, dodatkowo co możemy wykonać jak posiadamy kawałek taśmy 2m, bez żadnych przewodów? Na takiej taśmie znajdują się gniazda lutownicze, natomiast każdy z odcinków posiada gniazdo plus oraz minus z każdej ze stron.

Dosyć ważne jest, ażeby zasilać taśmę jedynie z jednej strony, nie powinnyśmy doprowadzić napięcia przewodami z początku taśmy i kolejnymi przewodami na końcu taśmy. Jak chodzi o podłączenie to są do wyboru dwie możliwości Można więc przylutować przewody do taśmy lub użyć już gotowego konektora. Lutowanie będzie bardziej trwałe, nie każdy jednakowoż ma własną lutownicę. Konektor starczy do zapewnienia właściwej pracy taśmy, nie wpłynie negatywnie na jej wytrzymałość.