Do czego wykorzystujemy filtry w przemyśle? – czytaj na ten temat więcej

Kategorie Transport i przemysłowe aktualności
Normy ekologiczne jakie obowiązują nas od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej są naprawdę nadzwyczaj rygorystyczne. Świetnie obrazuje tą sytuację afera z silnikami jednego ze znanych wytwórców aut. Oszukiwał on w trakcie testów w taki sposób, aby w dokumentacji silniki spełniały wyśrubowane standardy emisji szkodliwych spalin. Nie znaczy to w żadnym wypadku, że normy o których mowa są nieprzydatne, natomiast świadczy to o tym, że nadzwyczaj trudno jest je spełnić.

Sprostanie temu zadaniu jest realne dzięki zastosowaniu specjalistycznych przyrządów do filtrowania powietrza. Jednym z głównych części takich sprzętów są profesjonalne filtry Mann. Stosowane są one wszędzie tam gdzie następuje duże zapylenie, dla przykładu w kopalnictwie gdzie konieczne są niezmiernie wydajne instalacje oczyszczające powietrze w taki sposób żeby dało się w miejscu pracy oddychać normalnie ograniczając niebezpieczeństwo poważnych schorzeń płuc, typowych dla owego zajęcia – kliknij tutaj. Filtry Donaldson to natomiast inny typ filtrów. Stosuje się je w energetyce, przykładowo filtry Donaldson montuje się w kominach elektrowni w taki sposób, ażeby obniżyć emisję zanieczyszczeń.

filtr

Autor: iowfilter.com
Źródło: iowfilter.com

Naturalnie przemysł górniczy oraz energetyka to nie wyłączne dziedziny gospodarki w których stosuje się filtry Mann. Przemysł (zobacz także Filtry dla przemysłu) chemiczny wykorzystuje je nie tylko w do oczyszczania atmosfery ale również w instalacjach oczyszczających dla przykładu w wytwórniach nawozów do czyszczenia gazów wykorzystywanych do produkcji. Przemysłowe filtry Donaldson używane są również w przemyśle spożywczym, na przykład przy produkcji piwa gdzie jednym z najważniejszych elementów jest czysta woda.

Może się to wydawać zaskakujące ale filtry Donaldson wykorzystuje się także w instalacjach zapobiegających wybuchowi, dla przykładu w produkcji elementów z lekkich metali takich jak glin czy nowoczesne materiały z kompozytów, zatem bardzo lekkich surowców jednak bardzo wytrzymałych. Stosuje się je również w przemyśle samochodowym oraz do produkcji wyczynowego sprzętu sportowego – przy produkcji tychże przedmiotów występuje duże zapylenie – czytaj . Dodatkowo istnieje zagrożenie wybuchu pyłu. Bez filtrów niemożliwa byłaby tego typu produkcja. Stosuje się je też w elektronice gdzie wymagana bywa sterylność.