Oświetlenie – jakimi regułami kierować się przy jego kupnie? Najbardziej istotne rady

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Jeśli mamy w planach urządzenie nowego lokum bądź chcemy odświeżyć nasze stare, warto zastanowić się jak ono ma końcowo wyglądać. Istotnym jest, byśmy wymyślili plan i określili charakter naszego nowego mieszkania. W sieci, czy w telewizji, istnieje wiele programów, które wskazują nam aktualne trendy, przydatne rady jak wykonać coś samemu, czy w końcu prezentują przykładowe pomieszczenia dzięki czemu jest nam prościej wybrać czego dokładnie potrzebujemy, by nasze mieszkanie prezentowało się tak jak to zobaczone w gazecie.

lampka nocna

Autor: Amanda Halprin
Źródło: http://www.flickr.com
Przy aranżacji mieszkania warto uczynić je nie tylko ładnym, ale także funkcjonalnym. Jakie więc są elementy, na które trzeba skierować naszą uwagę? Do takich na pewno zaliczymy światło, od niego bowiem zależnych jest wiele rzeczy. Nie tylko ułatwi nam wykonywanie rutynowych czynności, ale też sprawi, iż pokój będzie wydawać się większy, bardziej przytulny. Dobrze wybrane oświetlenie może diametralnie zmienić charakter mieszkania. Wybierając oświetlenie należy zwrócić uwagę na jego odcień – odcień chłodny pomoże nam w skoncentrowaniu się na wykonywaniu danego zadania, ciepły zaś ociepli nasze wnętrze, sprawi, że będzie bardziej domowo.

Istotne, by oświetlenie w kluczowych punktach mieszkania, czyli kuchni, czy pokoju dziennym było wybrane jak najlepiej i spełniało swoje funkcje. Skoro już mówimy o kuchni zastanówmy się jakie światło winno być wybrane. Otóż kuchnia wymaga kilku źródeł oświetlenia. Bazę stanowi oczywiście oświetlenie sufitowe, jednak zaleca się też umieścić światło dodatkowe, do którego zaliczamy lampki zamontowane pod szafkami, które oświetlą nam blat i uproszczą wykonywanie podstawowych zadań takich jak gotowanie. Oświetleniem, które często występuje w naszych kuchniach są lampy wiszące kuchenne, które są doskonałe do tego typu wnętrz (lampy wiszące kuchenne).

Dobierając oświetlenie do salonu warto, prócz oświetlenia sufitowego, postawić na lampy pomocne, w takim wypadku doskonale wypadnie lampa podłogowa ze ściemniaczem, która nie tylko będzie dawać przyjemne światło, ale i stanie się minimalistycznym elementem wystroju . Jeżeli mamy w planach urządzić pokój dziecięcy, warto zdecydować się na lampy sufitowe (zobacz lampa łazienkowa) dla dzieci (najlepsze lampy do domu). Wybór modeli jest naprawdę imponujący, znajdziemy bowiem lampy, które nie tylko wyróżniaja się kolorystyką, ale również formami, zatem na pewno każde dziecko będzie zadowolone.