Witaminy w okresie ciąży – zażywać czy nie

Kategorie Nasze dziecko,Zdrowa dieta
Witaminy stanowią konieczny składnik codziennych posiłków, gdyż są warunkiem poprawnego działania wszystkich narządów organizmu i tok wielu istotnych dla zdrowia i życia procesów przemiany materii.

Kobieta w ciąży

Autor: Sweet.Crazy.Pics
Źródło: http://www.flickr.com
Według zbiorowej opinii, podawanie witamin jest korzystne i nieodzowne. Tymczasem najbardziej odpowiednim ich źródłem jest prawidłowa a także urozmaicona dieta. Dla kobiet ciężarnych groźny może być zarówno niedobór, jak również nadmiar witamin. Stąd podawanie w ciąży jakichkolwiek witamin powinno się nieodzownie skonsultować z lekarzem.

U kobiety ciężarnych rośnie zapotrzebowanie na niektóre witaminy jak też minerały, stąd bardzo często medycy polecają paniom w ciąży przyjmowanie odpowiednich preparatów . To witaminy dla kobiet w ciąży koniecznie dla poprawnego rozwoju płodu: witamina B9 – lekarze polecają suplementację tej witaminy jeszcze przed ciążą – . Udowodniono, że deficyt kwasu foliowego zwiększa ryzyko wystąpienia u potomka wad rdzenia kręgowego.

Czy znalazłeś wymagane informacje na opisywany temat? Jeśli tak, to bardzo dobrze, ale nie mniej interesujące będą dane na niniejszym serwisie. Wówczas przejdź tam (https://talentum.pl/korepetycje/).

Przyjęto, iż

Kapsułki

Autor: Ariane Carmichael
Źródło: http://www.flickr.com

kobieta ciężarna powinna zażywać witaminę B9 do 10 tygodnia ciąży. Z kolei żelazo pomoże zapobiec niedokrwistości, z której powodu cierpi wiele pań w ciąży. Zalecana dawka żelaza to mniej więcej 30 mg. Deficyt witamin z grupy B, (a więc wit. B1, B2, B3, B6, B12), wpływa niekorzystnie na układ nerwowy i układ krążenia. Witamina C zaś poprawia przyswajanie żelaza, a co więcej jest naturalnym antyoksydantem jak też bierze udział w przebiegu wielu procesów metabolicznych. Witamina C zalecana jest także u kobiet, które oczekują bliźniąt, a również ciężarnych z cukrzycą.

Najodpowiedniejszym źródłem witamin i minerałów jest zawsze pożywienie. O ile ciężarna kobieta prawidłowo się odżywia, dieta bogata jest w jarzyny, ryby, nabiał, owoce, to prócz kwasu foliowego, żelaza oraz witamin B1, B2, B3, B6, B12 zazwyczaj nie ma potrzeby stosować suplementów witaminowych. A kiedy noworodek pojawi się na świecie? Noworodki karmione tylko piersią dostają witaminy z mlekiem matki, ale trzeba pamiętać o podawaniu witamin D i K, bowiem ich ilość w mleku rodzicielki nie jest wystarczająca. Witamina D dla dzieci osiągalna jest w aptekach w postaci kropli lub kapsułek – zobacz online. Podawanie jej zapobiegnie krzywicy u dziecka. Zapewnij dziecku właściwą dietę, odpowiednio urozmaiconą a także dopasowaną do wieku dziecka.