Oświetlenie LED jest coraz bardziej znane. Jakie są wady i plus tego oświetlenia, jak prezentuje się sprawa z montażem?

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
Coraz z większą częstotliwością można usłyszeć o interesujących rozwiązaniach, jak oświetlenie LED, ale nie wiemy do końca, co ów pojęcie oznacza. Warto więc się zastanowić nad tym pojęciem. tak nazywamy źródło światła oparte na diodach elektroluminescencyjnych. Najistotniejsze źródło światła w lampach LED to biała dioda elektroluminescencyjna. Jest ona złożona z dwóch elementów: niebieskiej diody oraz luminforu. Niebieska dioda odpowiada za emisję światła o długości fali około 450 nm. To światło pobudza do świecenia luminofor, jaki znajduje się w obudowie diody. Co jeszcze warto wiedzieć?

Oświetlenie w Twoim domu

Autor: Elneo
Źródło: Elneo

Luminofor jest odpowiedzialny za emisję światła żółto-zielonego, a zmieszane ze światłem niebieskim, daje światło białe. W tym miejscu wiele również jest zależne od luminoforu, dzięki któremu możemy uzyskać biały kolor o różnej temperaturze barwnej. Aktualnie, najlepsze LED-owe źródła światła białego odznaczają się sprawnością ponad trzystu lumenów z wata mocy elektrycznej, co gwarantuje ponad czterdzieści czteryprocent. Lampy LED oczywiście mają zalety, jak i minusy. Najbardziej istotna z zalet to spora trwałość, zwłaszcza w porównaniu do lamp żarowych.

Pozostałe plusy, o jakich trzeba wspomnieć to bardziej znaczna sprawność czy szerszy zakres napięć roboczych, mniejsze nagrzewanie, a jednocześnie brak zależności temperatury barwowej światła od kwestii napięcia zasilającego. Wśród wad najczęściej można wymienić dość znaczną cenę, choć jest ona faktycznie rekompensowana przez znacznie dłuższą żywotność, a jednocześnie niezbyt wysokie koszty eksploatacyjne. Co do montażu oświetlenia led to nie jest on zbyt skomplikowany. Tu przykład: .

Wystarczy nawet mała znajomość zagadnień prac remontowo-budowlanych, ażeby sobie z tym dać radę.

Czy pragniesz, zgłębić inne tego rodzaju informacje? Jeżeli tak, to kliknij ten link oraz zobacz w artykule (https://bmeters.pl/) więcej danych. One niewątpliwie również Cię zaintrygują!

Wśród najtrudniejszych przypadków są te, jak projektujemy oświetlenie z dodatkowym elementem wystroju, którym może być przykładowo podwieszany sufit. Dlaczego? Otóż, jest to bardziej czasochłonne, ważna jest również precyzja. Przy takim suficie trzeba wykonać szkielet z aluminiowych profili, ażeby następnie przykręcić do niego płytę. Dopiero na samym końcu możemy wykonać montaż LED.

żarówki led

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com

W takich sytuacjach lepiej wynająć specjalistyczną firmę, która zajmuje się taką instalacją. Także w pozostałych okolicznościach, jak montujemy na przykład oprawy led schodowe, być może niezbędna będzie fachowa firma. W sytuacji, jak montujemy taśmy LED w szafkach jest to niezwykle łatwe. Trzeba tylko kupić gotowy zestaw do montażu, dostaniemy tego typu w większości ze sklepów branżowych, aby otrzymać pociętą taśmę na właściwą długość wraz z dodatkami, takimi jak zasilacz.