Jakim sposobem pozyskać uprawnienia rzeczoznawcy nieruchomości i kto zdoła nim zostać?

Kategorie Bez kategorii
Żeby uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego powinno się realizować parę istotnych wymagań. Osoba, jaka pragnie wykonywać robotę w tym zawodzie nie może być karana oraz powinna posiadać całkowitą zdolność do czynności ustawowych. Dodatkowo musi posiadać wyższe wykształcenie w sferze wyceny nieruchomości.

mieszkanie - wynajęcie

Źródło: flickr.com

Ważne jest też odbycie praktyki i dostanie doświadczenia zawodowego. Praktykę taką zdołamy ukończyć w ramach studiów wyższych, możemy także samodzielnie przejść praktykę, która powinna trwać chociaż sześć miesięcy. Innym rozwiązaniem jest także przynajmniej dwuletnia praca na stanowisku, jaka jest związana z wyceną nieruchomości. Otrzymanie doświadczenia oraz przydatnej wiedzy w tym zawodzie jest niezwykle ważkie, bo praca (zobacz praca od zaraz) rzeczoznawcy mieszkaniowego jest bardzo odpowiedzialna.

Żeby zostać rzeczoznawcą mieszkaniowym należy korzystnie przejść przez postępowanie kwalifikacyjne, które wykonywane jest przez Państwową Komisję Kwalifikacyjną. Jeżeli wynik tego postępowania będzie korzystny, wtedy dostaniemy uprawnienia konieczne do wykonywania zawodu i będziemy mogli pracować jako rzeczoznawca majątkowy – dokładnie, jak np. rzeczoznawca mieszkaniowy Warszawa.

rzeczoznawca majątkowy

Autor: manishibhatt
Źródło: http://www.flickr.com

Postępowanie kwalifikacyjne następuje w dwóch etapach, głównym z nich jest krok wstępny, a drugim egzamin. Na etapie wstępnym kontroluje się czy przedstawione dokumenty spełniają wszelkie wymagania formalne. Jeżeli tak, wtenczas dostaniesz wezwanie na egzamin pisemny. Egzamin pisemny to test wielokrotnego wyboru, na teście jest 90 pytań, natomiast sam test też trwa 90 minut, mamy więc jedną minutę na jedno pytanie. Żeby zdać egzamin należy posiadać przynajmniej 65 punktów. Wybierając się na egzamin pisemny, potrzebnie powinnyśmy pomnieć o zabraniu ze sobą dowodu osobistego. Testu nie podpiszemy imieniem oraz nazwiskiem, ale unikalnym kodem. Przy analizowaniu poprzez egzaminatorów testu, nie będą oni wiedzieli kto tak istotnie pisał test. Po egzaminie pisemnym czeka Cię egzamin ustny, na którym można uzyskać 24 punkty. Śladowa ilość punktów zezwalających na zdanie testu to 14 punktów.