Czym należy się kierować przy kupnie drzwi

Kategorie Bez kategorii
Zakup drzwi to inwestycja na lata. A ponieważ oferta dostępna na rynku jest bogata, wybór wymarzonego modelu na ogół do łatwych nie należy. Żeby nieco ułatwić sobie zadanie, powinniśmy przed podjęciem ostatecznej decyzji rozważyć, czego tak naprawdę potrzebujemy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze wymarzonych drzwi?

drzwi wewnętrzne

Autor: INVADO
Źródło: INVADO
Przede wszystkim istotne jest skrupulatne wymierzenie otworu drzwiowego i wybór odpowiedniej szerokości skrzydła. Standardowe drzwi zakupimy w kilku szerokościach: 60, 70, 80, 90 i 100 cm. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego dla nas sposobu otwierania. Największą popularnością cieszą się drzwi wewnętrzne (polecamy nowoczesne schody drewniane) tzw. uchylne, lecz pamiętajmy, by przed zakupem określić, które skrzydło będzie pasowało do wnętrza: prawe czy lewe. Wtedy powinniśmy wziąć pod uwagę aranżację wnętrza, jego umeblowanie oraz lokalizację włącznika światła.

Najbardziej istotnym kryterium wyboru odpowiedniego modelu drzwi jest materiał, z którego są wykonane oraz wzornictwo, gdyż nienagannie dobrane drzwi, mogą być wspaniałym pomysłem na wnętrze.
Drewno, okleina? Decyzja jest uzależniony od preferowanego stylu i zasobności naszego portfela. Zapanowała moda na białe drzwi. I jest to optymistyczna wiadomość, bo biały kolor prowadza optymizm i optycznie powiększa małe przestrzenie, a dodatkowo daje poczucie świeżości. Alternatywą dla tradycyjnych drzwi są również modele szklane. Prezentują się nie tylko ładnie, ale są też solidne i bezpieczne.

Drzwi wewnętrzne

Autor: austinpaulwhite
Skrzydła drzwiowe, mimo, że stanowią najbardziej istotną część drzwi, nie są samowystarczalne. Osobno zakupić musimy klamkę i ościeżnicę – stałą, lub regulowaną. Odpowiednio dopasowana ościeżnica powinna współgrać z grubością muru, ale też stylem pomieszczenia. Stałe ościeżnice (zobacz koniecznie) – pasują do większości mieszkań we współczesnym budownictwie, z kolei regulowane, sprawdzają się tam, gdzie grubość muru jest nietypowa – np. w starych kamienicach.

Zaletą ościeżnic regulowanych jest również nietrudny montaż. Należy jednak mieć na uwadze, że w niedużych wnętrzach masywne obramowanie drzwi może je przytłoczyć. W takim wypadku ościeżnica staje się lepszym pomysłem.