Jak dobrać oświetlenie, by nie męczyło naszych oczu? Jakie zasady trzeba przestrzegać?

Kategorie Bez kategorii
Ażeby ochraniać oczy przed przemęczeniem oraz wadami wzorku, miejsce pracy musi być najbardziej profesjonalnie oświetlone. Jak jednakowoż dobrać tego rodzaju oświetlenie, które będzie najbardziej przyjemne podczas czytania, korzystania z komputera lub oglądania telewizji?

Co interesujące, naszym oczom nie będzie szkodzić jedynie zbyt słabe oświetlenie, bo niebezpieczne jest również zbyt silne oświetlenie. Powinno być ono dobrane do funkcji, jaką ma spełniać. By jak najkorzystniej dobrać oświetlenie do salonu oraz powierzchni dwudziestu metrów kwadratowych, niezbędne jest 300, a czasami i 400 W. Dosyć nowoczesnym rozwiązaniem jest podpięcie żyrandola do regulatora natężenia światła, jaki umożliwia przygasić albo rozświetlić blask żarówek ( wiszące kuchenne). Tak to działa w każdym miejscu, nie jest ważne czy mowa o lampach do salonu czy są to lampy wiszące kuchenne.

żyrandol

Autor: Dimitry B.
Źródło: http://www.flickr.com

W pomieszczeniu, w którym pracujemy, światło powinno być rozproszone, żeby nie odbijało się od przedmiotów, na które bezpośrednio zwracamy uwagę. Najkorzystniej zainstalować mieszane oświetlenie, co znaczy, iż zawieszamy światło górne przy suficie i miejscowe nad biurkiem.

Zwłaszcza jest to niezbędne w pokoju, tak więc zawsze trzeba pomyśleć jakiego rodzaju lampy sufitowe dla dzieci będą najbardziej odpowiednie ( sufitowe dla dzieci). Jak czytamy to najlepiej skorzystać z dodatkowej lampy, żeby nie męczyć oczu. Lampę warto ustawić z boku i trochę z tyłu. Głowę najlepiej trzymać w odległości trzydziestu-czterdziestu centymetrów od książki. Światło od lampy nie powinno świecić bezpośrednio w oczy. Dobranie najlepszego oświetlenie jest też bardzo ważne w trakcie pracy przy komputerze.

Blat stołu komputerowego musi być oświetlony lampą z nieprzezroczystym abażurem. Światło będzie padać w tej sytuacji do góry oraz na blat, lecz nie będzie raził w oczy i nie odbija się od klawiatury. W kolejne sytuacji można doświadczyć bardzo silnego zmęczenia oczu. Tak więc, jak w pracy nasz szef zainstalował jedynie świetlówki, powinniśmy ratować oczy przed ich działaniem. Najlepiej więc postawić na biurku kolejną lampę ze standardową żarówką, aby trochę “złamać” ostre światło jarzeniówek. Jak więc widać, czy to w mieszkaniu czy w pracy zawsze trzeba pamiętać o najlepszym oświetleniu. Pamiętajmy również o najnowszych pomysłach, jak lampa (sprawdź plafon sufitowy dekorianhome) podłogowa ze ściemniaczem – podłogowa ze ściemniaczem.