Lampa – rzecz niezwykle przydatna w naszym domu i ogrodzie

Kategorie Bez kategorii
W mieszkaniu można poradzić sobie bez wielu rzeczy. Nie musimy przecież mieć podgrzewanej podłogi, marmurów czy sali filmowej, chociaż trzeba przyznać, iż od takiego dobrobytu głowa by nas raczej nie rozbolała. Są jednak przedmioty, bez których nie można na porządku dziennym funkcjonować. Jedną z nich jest oświetlenie.

lampka na szafce nocnej

Autor: Roman Boed
Źródło: http://www.flickr.com
Doceniamy jego wagę, kiedy na przykład podczas burzy nie ma światła. Zaczyna nam go brakować, kiedy nagle wszystko się wyłącza. Niektórzy również wiedzą, co stracili, gdy za brak płatności za prąd tracą kontakt nie tylko ze światłem, ale także z telewizorem, komputerem i tym podobne. To już jednakże skrajne przypadki, bo większość płaci terminowo.

Co byśmy tu nie dodali, oświetlenie to nie jest jakaś tam błaha sprawa. Bez światła bowiem cofamy się do zamierzchłych czasów, kiedy jedynym źródłem światła były świeczki i lampy naftowe. Dzisiaj jest to tak normalne, iż możemy wybierać różne rodzaje lamp, kinkiety czy lampki nocne, możemy skorzystać z nowoczesnych taśm LED, nic nie stoi na przeszkodzie, ażeby zainstalować oświetlenie ogrodowe czy aby oświetlić balkon.

lampy sufitowe

Autor: Marta Diarra
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli posiadamy wystarczająco dużo pieniędzy możemy gustownie przyozdobić dom na Boże Narodzenie, oświetleniem różnych kolorów, migających i świecących stale, o różnorodnej mocy i częstotliwości. Jeśli chodzi o oświetlenie to jedyną rzeczą, jaka nas ogranicza są rachunki za prąd, lecz najnowsza technologia, wspomniane oświetlenie LED to duża oszczędność. Można także zaoszczędzić na tak zwanych żarówkach energooszczędnych. Pojawiły się kilka lat temu, a obecnie korzysta się z nich w wielu gospodarstwach domowych. Nie zawsze są tanie, lecz jak zrobimy zestawienie, jak dużo dzięki nim oszczędzamy to w zupełności przekonamy się, iż warto je kupić.

Abstrahując od tych wszystkich zalet powinniśmy powiedzieć jeszcze jedną, chociaż dla wielu najistotniejszą. Dzięki udanemu oświetleniu można wykreować w domu wspaniały klimat. Idealnie do tego sprawdzają się lampy stojące, gorzej zaś prezentują się lampy wiszące, chociaż, gdy wkręcimy słabszą żarówkę (lub kupimy włącznik włączniki światła retro z regulatorem), to będzie można również stworzyć magiczną atmosferę.

Oświetlenie ma też do siebie to, że można z nim eksperymentować, a wiele naszych pomysłów to może być strzał w dziesiątkę. Jeśli nie jesteśmy przekonani, co do własnych zdolności aranżacji wnętrz należy poradzić się kogoś, kto zajmuje się tą tematyką zawodowo. Na pewno uda się pięknie rozświetlić wasze mieszkanie.