Jak dbać o samochód, jakim okazjonalnie jeździmy? – przewodnik

Kategorie Bez kategorii
Ze względu na coraz większe zatory obywatele wielkich aglomeracji chętniej podróżują do pracy komunikacją miejską czy jednośladami niż autem. Nawet jeżeli czterokołowiec został przez nich już zapomniany a korzystają z niego tylko kilka razy w roku, nie zwalnia to z jego regularnego serwisowania. Ci, jacy myślą, że okazjonalne używanie auta ułatwia eksploatację i obniża jej koszta, są w błędzie.

Rzecz jasna wydatki związane z tankowaniem na pewno będą niższe. Jednak nazbyt długi spoczynek auta z całą pewnością odbije się na podzespołach, które w trakcie postoju niekiedy niszczą się szybciej niż przy zwyczajnej eksploatacji, zatem serwis aut francuskich (por. regeneracja belki peugeot) musi być odwiedzany tak samo systematycznie.

opony samochodowe

Autor: Supermac1961
Źródło: http://www.flickr.com

Co ulega uszkodzeniu w nieczęsto używanym pojeździe? Przede wszystkim o wiele szybciej swe własności traci olej silnikowy, zwłaszcza jeśli jest mineralny. Odporniejsze na zużycie będą oleje syntetyczne, które niestety nie zawsze nadają się do stosowania we wszystkich pojazdach. W sporadycznie używanym pojeździe olej winien być wymieniany częściej aniżeli w wypadku standardowego użytkowania. Opóźnienie wymiany oleju grozić może nawet unieruchomieniem silnika. W pojeździe, jakim jeździ się rzadko, szybszemu zużyciu ulegają także opony. Gumy stojące dłuższy czas w tej samej pozycji nie jedynie znacznie wcześniej parcieją, ale też nierównomiernie się eksploatują oraz tracą swoją sztywność.

Powiązane artykuły –

Żeby temu zapobiec, powinniśmy co tydzień bądź 2 przesuwać auto o kilka centymetrów. Możemy także po prostu przejechać się nim .

Jeżeli żywo emocjonuje Cię analizowana tutaj kwestia, oprócz tego koniecznie zobacz tekst w serwisie (http://awarie24h.com/aktualnosci/kanalizacja-hydrodynamiczna-jak-wykonujemy-jej-czyszczenie) omawiającym zbliżone tematy.

Z jakiego powodu nie można jeździć na starych oponach? Wiekowe ogumienie może stać się zbyt lepkie lub stwardnieć a przez to o wiele łatwiej ulec kruszeniu. Z wiekiem opony są również coraz to bardziej podatne na odkształcenia. Żywotność sporadycznie użytkowanych opon z pewnością wydłuży wyższe ciśnienie, nie powinniśmy jednakże przekraczać wartości zalecanych przez fabrykanta o 20%.

Cotygodniowa przejażdżka tak użytkowanym autem jest potrzebna nie tylko z punktu widzenia ogumienia, ale przede wszystkim po to, by pozbyć się wilgoci zgromadzonej w silniku, na elementach układu wydechowego, a także w innych podzespołach. Jeżeli tego nie zrobimy, w pojeździe pojawi się korozja jednego lub kilku podzespołów, która może zwyczajnie go unieruchomić. Raz na tydzień skrupulatnie obejrzyj auto. Czasem może być potrzebna regeneracja belki Citroen.