Wytwórczość wyrobów inspirowanych sztuką regionalną

Kategorie Umeblowanie, dekoracje, projektowanie i aranżacja wnętrz.
We współczesnych projektach nierzadko jest możliwość spotkać detale wystroju inspirowane sztuką ludową. Współcześni designerzy poszukują weny w ojczystej tradycji.

grafiki

Autor: CA Dept of Insurance
Źródło: http://www.flickr.com
prezent z polski

Autor: Pinio
Źródło: Pinio
Własne wzory ubogacają składnikami nabytymi z twórczości wiejskich twórców prawie z całego świata, natomiast polska sztuka ludowa cieszy się osobliwym uznaniem. Miliony Polaków od dziesięcioleci emigruje do wielu państw całego świata. Co kilka lat powracają do kraju przodków, by zobaczyć jak mieszka się teraz w tym kraju. Dla nich istotne jest, ażeby po powrocie dać bliskim prezent z Polski.
Kultura ludowa to folklor i umiejętność znamienne dla populacji zamieszkujących określone tereny. Wyrasta ona ze wspólnych praktyk dziejowych, rodzajów gospodarowania i warunków życia. Na jej postać działają także cechy etniczne i warunki środowiska naturalnego.
Projektanci nawiązują do etnicznych postaci zarówno mebli, jak i każdych innych rzeczy przydatnych do wyposażenia wnętrz. Ich architekci nawiązują do funkcjonalizmu i do form wyrobionych przez ludowych rękodzielników.
Powszechność stroju ludowego jest ściśle związana z kwalifikacjami tkackimi.

Zapraszamy na następne odsyłam do serwisu www, jeśli te, które zamieściliśmy tutaj, Ci się spodobały. W innym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie więcej szczegółów.

Kiedyś materiały lniane na koszule i bieliznę pościelową, były produkowane osobiście przez obywateli wsi.

Współcześnie, wraz z upadkiem ceremoniałów ubioru ludowego, ograniczeniu uległa także miejscowa wytwórczość materiałów, natomiast wzory z owych tkanin są aktualnie używane na poduszki w paski, czy obrusy kojarzące się ze sztuką ludową.
Warto podkreślić, że obecnie produkcja wyrobów inspirowana sztuką ludową odbywa się w taki sposób, aby nie szkodzić otoczeniu naturalnemu.