W jakiej sytuacji dentysta mógłby skierować pacjenta na badanie pantomograficzne?

Kategorie Bez kategorii
Zdjęcia pantomograficzne są to fotografie rentgenowskie zakrzywionych struktur żuchwy i szczęki. Tego typu zdjęcie niezwykle wielokrotnie jest określane potocznie zdjęciem panoramicznym.
Bardzo duża ilości pacjentów w czasie dentystycznego leczenia dostaje od doktora zalecenie wykonania zdjęcia pantomograficznego zębów.

Widelec

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

dziadkowie

Autor: OakleyOriginals
Źródło: http://www.flickr.com
Pantomogram zębów jest specjalistycznym zdjęciem rentgenowskim, jakie stosowane jest w stomatologii. Robiony jest on za pomocą aparatu, jaki nazywany jest pantomografem. Do najczęstszych sytuacji, kiedy stomatolog – (gabinet stomatologiczny ursynów) zaleca zrobienie zdjęcia pantomograficznego zalicza się całkowitą ocenę stanu zdrowia uzębienia. Czasem na tym zdjęciu dentysta może przypadkiem znaleźć zmiany, jakie żadnych symptomów nie dają. Mogłyby to być na przykład torbiele lub korzenie, które pozostawione są przy niekompletnej ekstrakcji.
Należy również dodać, że zdjęcia pantomograficzne nie są wykonywane u wszystkich pacjentów. Najważniejsze przeciwwskazanie to ciąża. Emitowane przez narzędzie promieniowanie rentgenowskie ma niezwykle duży wpływ na kształtujący się płód oraz łatwo może go uszkodzić. Do badania pantomograficznego nie należy się w żaden sposób wyjątkowo przygotowywać. Tego typu badanie można przeprowadzić w każdym momencie i nie trzeba być na czczo. Nie należy również przekazywać lekarzowi wyników innych badań. Tego typu badanie jest całkowicie bezbolesne i może zająć kilka sekund. Przed zrobieniem zdjęcia trzeba zdjąć na przykład okulary lub biżuterię. Następnie należy nałożyć specjalny ołowiany ochronny fartuch, który zabezpiecza inne części ciała przed przyjęciem dawki rentgenowskich promieni. Zadanie, jakie należy do pacjenta to stanie przy aparacie.

Głowica aparatu obraca się w koło głowy przez około 14 sekund. Zdjęcie wyłania się natychmiast na ekranie monitora. Tego typu badanie warto zrobić przed początkiem leczenia dentystycznego.