Grill w zimę? Dlaczego nie! Jest na to właściwy sposób. Można cieszyć się smakiem grilla o każdej porze roku

Kategorie Bez kategorii
Niekiedy ujawnia się dziwaczna zachcianka, i to w środku zimy, na przykład danie z grilla. Pogoda za oknem zdecydowanie przeszkadza w spełnieniu tej zachcianki, na szczęście istnieje dobre wyjście.

garneczki.pl/produkty/patelnie-grillowe,150/

Autor: Darcy
Źródło: http://www.flickr.com
Można przecież skorzystać z małego grilla elektrycznego lub z patelni grillowej. Na rynku oferowanych jest wiele rodzajów takich patelni, każda z nich jednak posiada określone istotne wady i zalety, czyli różnorodna cena, powłoka oraz grubość dna. Czy planujesz kupić taka patelnię, czy wiesz wystarczająco dużo, jak dokonać najlepszego wyboru?

Najczęściej patelnie grillowe mają prostokątny albo kwadratowy kształt, jednocześnie jesteśmy w stanie znaleźć okrągłe modele. Odznaczają się nierównym dnem, jakie jest żłobione w rowki. Po co te rowki, można się pytać? Otóż, takie niezbyt równe dno to pewność, iż tłuszcz, który wytopi się z danej potrawy ścieknie po prostu na dno rowków, co oznacza, że potrawa nie będzie nim nasiąkać. Sporo patelni wyposażonych jest także w wyżłobienie z boku patelni, pomaga to podczas wylewania zbyt dużej ilości wytopionego tłuszczu.

Kuchnia

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com

Wyglądem tego typu patelnia jest podobna do brytfanny – np. takiej: , chociaż to różne typy. To też dzięki rowkom przygotowane potrawy prezentują się tak samo, jak te zrobione na normalnym grillu. Patelnie grillowe bez kłopotu można stosować na wszystkich rodzajach kuchenek. Jest jednakowoż specjalna wersja, jaką można stosować do kuchenek indukcyjnych. Najbardziej korzystnie wybrać patelnie grillowe, które odznaczają się grubym dnem, takie na minimum 5 milimetrów. Chociaż taka patelnia dość długo się nagrzewa, to następnie z powodzeniem oddaje nagromadzone ciepło klimatyzacja szczecin potrawie. Możemy ją jednocześnie rozgrzać do wysokiej temperatury, co jest konieczne jeśli pragniemy mieć pyszne danie z grilla. Uważajmy na przegrzanie, zwłaszcza odnosi się to do potraw przygotowywanych w kuchenkach indukcyjnych.

Najlepiej, żeby patelnia grillowa posiadała wskaźnik nagrzania. Pozwoli to w ocenie, czy patelnia jest już właściwie rozgrzana, żeby zacząć smażenie. Taki wskaźnik także pokaże nam, czy patelnia jest już odpowiednio ostudzona, żeby można było ją odpowiednio oczyścić. Pamiętajmy bowiem, iż ze względu na grube dno takie patelnie grillowe dość wolno traca temperaturę, a jedynie zupełnie już zimne naczynie jesteśmy w stanie umyć nie ryzykując uszkodzenia powierzchni. Trzeba o tym pamiętać, bo to wspaniałe urządzenie ma swoje wymogi i jeśli je zaniedbamy, to być może niechcący coś zepsujemy.