Krótka historia leków, niebezpieczeństwa, jakie zaczęły występować na świecie w wyniku ich nadużywania

Kategorie Na świecie
Ludzie od bardzo dawna wykorzystują rozmaite środki do leczenia najróżniejszych dolegliwości. Napary, wyciągi roślinne oraz maści od wieków stosowane były przez różnych znachorów, a wiele z nich miało bardzo dużą skuteczność ze względu na zawartość aktywnych substancji pomagających przy różnych chorobach i dolegliwościach.

leki

Autor: Health Gauge
Źródło: http://www.flickr.com
I to właśnie przyroda podarowała ludziom jednej z najważniejszych leków, który zmienił kształt współczesnej medycyny, to znaczy penicylinę. Wyizolowany z odpowiedniego szczepu antybiotyk dał możliwość na walkę z nieuleczalnymi chorobami, bo skutecznie zabijał wywołujące je bakterie. Ale przy tym stał się początkiem intensywnych badań nad kolejnymi lekarstwami, co przyczyniło się do kolejnych epokowych odkryć. Dzisiaj większość lekarstw produkowana jest syntetycznie, w laboratoriach i fabrykach. Na większość chorób zostały już wynalezione jakieś lekarstwa, które ratują lub przedłużają życie, oraz pozwalają na dość normalne funkcjonowanie na co dzień. Lecz fascynacja możliwościami leków przyczyniła się do niezwykle niebezpiecznego zjawiska, jakim stało się ich nadużywanie. Ocenia się, że zaledwie pół z nich faktycznie leczy dolegliwości, a reszta bardziej może zaszkodzić niż pomóc ze względu na skutki uboczne.

leki

Autor: Kiran Foster
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo dużym kłopotem są na przykład obecnie antybiotyki. Jeszcze niedawno zalecano je na wszystkie dolegliwości, zupełnie nie przejmując się tym, czy faktycznie będą niezbędne. Pomijając już wydatki pacjentów na ich zakup w pewnym momencie się okazało, że z powodu ich nadużywania zaczęły się pojawiać szczepy bakterii całkowicie odporne na wszystkie znane lekarstwa. Póki co znajdowane są pojedyncze ich źródła, ale w każdym momencie może pojawić się nieuleczalna choroba, która zdziesiątkuje ludzkość. Coraz więcej ludzi wpada też w uzależnienie od lekarstw, zaczynają je stosować na każdą prawdziwą i wymyśloną chorobę. W dużym stopniu do takiego stanu rzeczy przyczyniają się firmy farmaceutyczne, które w pogoni za zyskami wmawiają ludziom, że bez połknięcia kolejnej tabletki będzie im się gorzej żyło.