Wygłuszanie auta – dlaczego dobrze jest stosować specjalne materiały? Poradnik

Kategorie Transport i przemysłowe aktualności
Nierzadko zdarza się, że nie jesteśmy do końca usatysfakcjonowani z naszego pojazdu, jednak nie możemy sobie pozwolić na jego zmianę. Czasami decydujemy się na ulepszenie tych cech, jakie uznajemy za niewystarczające. Co uczynić, jeśli nie odpowiada nam szeroko pojęta akustyka auta? Spróbuję zilustrować na czym polega wyciszenie auta.

samochód marki audi

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
Dodatkowe wygłuszenie pojazdu to nic innego jak zamontowanie dodatkowej warstwy tworzyw tłumiących.

Atrakcyjne opisy czekają na Ciebie na nowej witrynie, która została poświęcona zbliżonej tematyce. Wejdź w link i dowiedz się (http://hurtopony.pl/opony-nankang.html) innych wiadomości.

Możesz dzięki temu wyciszyć prawie całe auto, ale najczęściej spotykany jest montaż na fragmentach nadwozia, takich jak: podłoga, drzwi, komora silnika ściana grodziowa pomiędzy silnikiem a wnętrzem, oraz w bagażniku – sprawdź mój blog. Wyciszenie auta wykorzystuje się przede wszystkim po to, by kształtować przestrzeń akustyczną wewnątrz czterokołowca. Szczególnie ważne jest to podczas tworzenia zabudowy (sprawdź też: zabudowa pożarnicza) car-audio, toteż praktycznie wszystkie profesjonalnie zamontowane automobilowe systemy nagłośnieniowe składają się również z ponadplanowego wygłuszenia. Drugim powodem wykorzystywania wygłuszenia może być podwyższenie komfortu jazdy poprzez zmniejszenie turkotu dobiegającego z zewnątrz kabiny samochodu, również szumów powietrza opływającego nadwozie lub hałasu silnika.

To podejście niesie ze sobą również inne korzyści. Dla przykładu, wygłuszenie drzwi samochodu znacząco przekształca dźwięk powiązany z każdym ich zatrzaśnięciem – nasza strona internetowa. Tym samym nawet w popularnym pojeździe możemy otrzymać skutek akustyczny zamykania drzwi znany z drogich limuzyn. Następne atuty to usztywnienie powierzchni blach jak też możliwość wyeliminowania różnych hałasów dobiegających ze środka samochodu poprzez zastosowanie odpowiedniego podklejenia hałasujących części.

samochód, Volkswagen

Autor: Blowing Puffer Fish
Źródło: http://www.flickr.com
Do wygłuszenia auta możemy użyć rozmaitych materiałów. Najbardziej popularne są maty bitumiczne. Ich zaletami są mały koszt oraz całkiem niezłe własności izolacji akustycznej. Spotyka się też maty bitumiczne z nawierzchnią aluminiową, które są trwałe na wysoką temperaturę a dzięki temu mogą stosowane być w przegródkach silników. Kolejną istotną grupą są wygłuszenia filcowe. Poleca się je głównie do tłumienia hałasu, bowiem mają doskonałe własności wyciszania dźwięków a także obniżeń drgań. Z powodzeniem stosowane są głównie na elementach takich jak bagażnik samochodu, używa się ich jednak również w innych miejscach. Maty filcowe posiadają mniejszą od mat bitumicznych zdolność modyfikowania przestrzeni akustycznej pojazdu.