Tajemnice oświetlenia wnętrz

Kategorie Bez kategorii
Poprawnie oświetlone mieszkanko to gwarancja zdrowia i dobrego nastroju domowników. Ważna jest nie wyłącznie ergonomiczność, lecz też całkowity rezultat, uzyskany dzięki rozmaitym typom lamp. O tym, jak ważną funkcję w naszym życiu spełnia światło, każdy wie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jakie przesłanie ma dla nas poprawne oświetlenie mieszkania. Szczególnie, iż jako obywatele „ciemniejszej strefy” geograficznej większą część roku spędzamy w blasku lamp. Od oświetlenia zależy więc nie tylko nasz nastrój, lecz również zdolność do pracy oraz efektywnego odpoczynku.

oświetlenie salonu

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com
Przy wyborze typu lamp trzeba wziąć pod uwagę upodobania oraz tryb życia lokatorów. Jedni lepiej się czują się we wnętrzach bardzo jasnych, inni wolą subtelne światło lampki. Innego oświetlenia potrzebują osoby spędzające godziny przy biurku, a innego leniuchujący co wieczór na kanapie. Pamiętajmy również o tym, iż światło jest elementem ozdobnym. Sprawdź też tutaj: modne żyrandole z wentylatorem. Pomaga komponować przestrzeń, wydobywa zalety wnętrza, ożywia barwy, a nawet może czasami optycznie powiększyć wnętrze! W mieszkaniu musi panować harmonia pomiędzy typami oświetlenia.

Zainteresowany zagadnieniem? Czytaj o tym znacznie więcej. Dlatego użyj adresu (http://www.bys.pl/kontener-na-odpady-bemowo-bialoleka-bielany-radzymin), który przeniesie Cię na stronę! Zachęcamy!

W każdym wnętrzu powinno być kilka źródeł światła (na przykład nowoczesne plafony do salonu, lampy stojące, żyrandole z wentylatorem). Sprawdź szczegóły: lampa sufitowa do łazienki.

Obowiązkowe jest oczywiście oświetlenie centralne (dzięki niemu możemy na na przykład robić porządek po zmroku). Nie starczy jednakże wyłącznie górna lampa. Salon na przykład musimy wyposażyć także w dodatkowe źródła światła. Pamiętajmy, że bardzo jasne, sztuczne światło aktywizuje do pracy jak też koncentracji. Natomiast przyciemnione sprzyja odpoczynkowi. Poza tym, im sporzej źródeł światła, tym prawidłowiej – większa jest wówczas możliwość modyfikowania przestrzeni. Ta sama zasada tyczy się światła w toalecie. Tu nie starczy jedna lampa sufitowa do łazienki. Bardzo istotne będzie oświetlenie lustra a także możność stworzenia nastroju służącego wypoczynkowi. Ciekawe nowości pojawiły się tu: nowoczesne plafony do salonu.

oświetlenie korytarza

Autor: lagalag15
Źródło: http://www.flickr.com
I ostatnia porada – jeśli jest taka możność (dla przykładu w czasie wymiany instalacji elektrycznej), warto zaplanować jeden główny włącznik przy drzwiach wejściowych. Wtedy, wychodząc z domu jednym pstryknięciem możesz zgasić światło we wszystkich wnętrzach.