Jak przystąpić do projektowania łazienki w swoim domu, podstawowe zasady wyboru różnych elementów wyposażenia.

Kategorie Bez kategorii
Łazienka jest jednym z trudniejszych do zaprojektowania domowych pomieszczeń, zwłaszcza jeżeli nie będzie ona duża. A że większość łazienek w naszych blokach do największych nie należy, to niestety ich właściciele są niekiedy zmuszeni iść na kompromis i wybierać pośród kilku opcji.

Najczęściej będzie to dotyczyć decyzji pomiędzy brodzikiem a wanną. Ile jest osób, tyle jest odmiennych poglądów w tej kwestii, tak naprawdę oba te rozwiązania posiadają jakieś wady i zalety i po prostu trzeba nad wszystkim się zastanowić i znaleźć najlepsze rozwiązanie. Wanny mają tę zaletę, że da się w nich dużo wygodniej myć, zrobić pranie czy zwyczajnie w niej sobie wygodnie poleżeć. Lecz wymagają nieco miejsca, a z tym czasami różnie może być (czytaj więcej ). Z kolei brodziki wymagają znacznie mniej powierzchni, ale ich użycie ogranicza się jedynie do szybkiej kąpieli, raczej nie ma możliwości na dłuższy relaks czy zrobienie prania. Planując urządzanie łazienki warto mieć jeszcze na uwadze to, czy z pomieszczenia korzystać będą małe dzieci, w ich przypadku jednak wanna [ładne wanny wolnostojące] jest znacznie lepszym rozwiązaniem.

brodzik

Autor: Kaldewei
Źródło: Kaldewei

Poza wanną czy brodzikiem w łazience zamontować jeszcze warto kilka sprzętów. Jeśli nie ma osobnego WC, to niezbędnym wyposażeniem powinna być muszla klozetowa, warto także pomyśleć o choć niewielkiej umywalce. Wprawdzie niektórzy właściciele wstawiając wannę rezygnuje z zamontowania umywalki, lecz w dłuższym okresie czasu nie będzie to wyjście ani praktyczne, ani wygodne.

Dzisiaj są w sklepach niewielkie, eleganckie umywalki koło, jakie bez problemów powinno się gdzieś udać pomieścić, a w związku z tym pomieszczenie będzie znacznie wygodniejsze w codziennym użyciu. Uzupełnieniem wyposażenia łazienek jest najczęściej także pralka i meble, w ich przypadku trzeba pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy (wejdź tutaj). Projektowanie łazienki warto zacząć od ułożenia wszystkich istotnych sprzętów, a meble mają jedynie uzupełniać całość. Należy je dobrać tak, żeby spełniały swoje zadanie, a jednocześnie zajmowały w miarę możliwości mało cennej powierzchni.