Kilka słów na temat kawy Carraro

Kategorie Zdrowa dieta
Kawa to najbardziej znany napój na calutkim świecie – stawiana jest tuż przy herbatach. Co dzień miliony ludzi we wszystkich zakątkach ziemi piją ją w trakcie rytuałów porannych, do obiadu, w mieście, a także w pracy, czy też w godzinach wieczornych.

Wielu jej miłośników próbuje poznać jak najwięcej jej smaków, szukając coraz to nowszych doznań dla swego podniebienia.
papier

Autor: The Centre
Źródło: http://www.flickr.com
Jedną ze skradających gusta znawców jest kawa Carraro . Jej produkcja oraz uprawa odbywają się z pomocą nowoczesnych technologii, które zarazem są potwierdzeniem wysokiej jakości ziarenek. Inaczej nazywana jest „Słodką Arabicą”, bowiem charakteryzuje ją subtelny i zarazem słodki posmak, który uwielbiają wszyscy smakosze kaw. Kawa(zobacz: kawa na wesele białystok) Carraro swoje początki przypisuje już na dziewiętnasty wiek, kiedy Geatano Carraro począł handel zieloną kawą we własnym sklepie. W chwili obecnej jednak nazwisko jego jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych pośród smakoszy czarnego napoju, za sprawą jego syna, który kilkadziesiąt lat później stworzył pierwszą palarnię. W dzisiejszych czasach kawę Carraro można zakupić do własnego domu, a także uraczyć się jej smakiem w lokalach gastronomicznych. Jest dostępna zarówno w charakterze mielonej, jak również i ziarnistej – również i w Internecie.
Do kaw można też zastosować wszelkiego rodzaju dodatki – jednym z nich jest syrop 1883 (wejdź na na ). Swe korzenie posiada bowiem we francuskich Alpach, gdzie jest produkowany jedynie z naturalnych składników.

Przeznaczony jest zarówno dla klientów indywidualnych, którzy smaki takie jak między innymi piernikowy, arbuzowy albo miętowy pragną posiadać we własnym domu, a także i baristom serwującym kawy i desery restauracjach oraz barach. Należy zwrócić uwagę, iż syrop 1883 jest dostępny w wielu unikalnych smakach.