Jak na przestrzeni wieków zmieniały się sposoby leczenia zębów, czyli dzieje dentystyki w wielkim skrócie

Kategorie Bez kategorii
Historycy sztuki mogliby długo opowiadać o metodach leczenia zębów na przestrzeni stuleci, bowiem malarze tworzyli malowidła, na których przedstawiali pracę XIX-wiecznych felczerów. Chociaż archeolodzy badający szczątki starożytnych mieszkańców naszej planety wspominają o tym, że pierwsi dentyści stosowali różnego typu wypełniania, to jednakże dawniej w zasadzie nie koncentrowano się na leczeniu próchnicy, ale na usuwaniu zębów. Cechą charakterystyczną minionych epok na pewno był jeden znamienny fakt.

dentysta

Źródło: pixabay
Otóż, nie istniał zawód dentysty, ale mężczyzna, zwany balwierzem lub cyrulikiem, oprócz umiejętnego wykonywania zabiegu wyrywania zębów, trudnił się również strzyżeniem i goleniem. Jednak należy pamiętać, że kompetencje takiego medyka były jak na ówczesne czasy, bądź co bądź, imponujące. () Jeśli obecnie boimy się wizyty w gabinecie dentystycznym, to możemy tylko wyobrazić sobie, co mogli czuć nasi antenaci, którzy byli zmuszeni leczyć uzębienie najbardziej prymitywnymi sposobami i to jeszcze bez zastosowania środków znieczulających – w XXI stuleciu stomatolog we Wrocławiu bądź specjalista z innego miasta od razu pyta, czy zaaplikować znieczulenie nawet podczas najmniej bolesnych zabiegów.

Jeżeli żywo emocjonuje Cię nakreślana w tym miejscu sprawa, poza tym koniecznie zobacz tekst w serwisie (https://www.okularywnecie.pl/oprawy-okularowe/dzieciece) opisującym podobne zagadnienia.

Balwierz dysponował tylko elementarnymi narzędziami, a i o sterylizacji nie wiedziano zbyt wiele. Zwrot przyniósł przełom XIX i XX stulecia, kiedy m. in. odkryto antybiotyki oraz promieniowanie rentgenowskie.

sprzęt dentystyczny

Autor: Andrew Fresh
Źródło: http://www.flickr.com
Ulgę pacjentom przyniosły na pewno nowoczesne środki przeciwbólowe aplikowane w zastrzyku – wcześniej stosowano eter lub po prostu upijano człowieka poddawanego mało przyjemnym zabiegom. Następną pionierską zmianą było wykorzystanie aparatów rentgenowskich. O wadze tego odkrycia może świadczyć choćby fakt, że teraz każdy stomatolog we Wrocławiu i ortodonta zatrudniony w warszawskiej klinice dentystycznej ciągle używa tego wynalazku. Dzięki fotografiom można np. stwierdzić, czy konkretny ząb warto ratować czy lepiej od razu go usunąć – przenieś się tutaj. A jeśli już nadmieniliśmy o zabiegu ekstrakcji, to jednocześnie musimy obowiązkowo dodać, że w XXI wieku stomatolodzy mogą wyleczyć nawet zęby bardzo zniszczone przez próchnicę lub odbudować ich koronę. Poza tym obecnie wielką wagę przywiązuje się tak do zdrowego, jak i ślicznego uśmiechu, a dentystyka estetyczna stała autonomiczną dziedziną. A nam po niegdysiejszych zabiegach pozostał chyba jedynie wielki strach przed wizytą u dentysty.