Na jakie rzeczy zwracać uwagę przy aranżowania małej łazienki? Co jest podstawą, aby łazienka była ładna i w pełni funkcjonalna?

Kategorie Bez kategorii
Mała łazienka tak naprawdę nie musi być dużym problemem przy urządzania wnętrz. Dobrze jest jednak zdawać sobie sprawę z tego, jak ją urządzić, żeby wyglądała estetycznie i była przy tym funkcjonalna. Jak w związku z tym w takiej łazience rozmieścić wszelkie ważne elementy, przykładowo umywalka nadblatowa, sedes czy prysznic? Mała łazienka wymaga przede wszystkim dobrego zamysłu oraz projektu.

umywalka nadblatowa

Źródło: pixabay

Jak mieszkamy w domku jednorodzinnym, to mała łazienka na parterze w strefie dziennej nie tylko będzie zastępować wc, lecz też rozwiąże problem porannych kolejek w dużej rodzinie. Co więcej, w razie potrzeby stanie się łazienką dla gości. Taka przestrzeń zlokalizowana blisko wejścia będzie niesamowicie praktyczna w ciągu dnia. To znaczy, że możemy tam wziąć szybki prysznic kiedy wrócimy z pracy. Gdy rodzinna łazienka będzie za mała, żeby prócz wanny zamontować w niej także kabinę prysznicową, to możemy taką niewielką łazienkę umiejscowić w strefie nocnej domu, najlepiej w pobliżu gościnnej sypialni albo pokojów dla dzieci. Jak wyposażyć tego typu przestrzeń? Natrysk najlepiej zamontować w rogu pomieszczenia, natomiast jeśli łazienka (zobacz Akcesoria łazienkowe) jest wąska albo posiada wnękę, to najlepiej pomiędzy dwiema ścianami. Najlepiej, żeby prysznic miał kratkę odpływu w podłodze. Minimalne musi to być miejsce wolne o mierzące 70 x 70 centymetrów, natrysk znajdujący się na ścianie jak i kratka odpływowa w podłodze z odpowiednim spadkiem. W małej łazience możemy także zamontować kabinę prysznicową. Jest droższa i rzecz jasna potrzebuje większej ilości miejsca aniżeli brodzik bez kabiny.

toaleta

Autor: d.neuman
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli zamiast kwadratowej wybierzemy dość modną ostatnimi czasy kabinę pięciokątną, to bez wątpienia uda nam się zaoszczędzić pewną ilość miejsca.Do tego warto wiedzieć, iż nie wszystkie takie kabiny są wygodne. W maleńkiej łazience trzeba brać pod uwagę kompromisy, nie powinny się one jednak odbywać kosztem wygody, w związku z tym zanim kupimy niewielką kabinę musimy sprawdzić, czy po zamknięciu drzwi odczuwamy wystarczającą swobodę ruchów. W maleńkiej łazience warto również zdecydować się na nowoczesny stelaż podtynkowy geberit, bo dzięki temu można zaoszczędzić całkiem dużo przestrzeni.